Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade | Grade 5 |
| Size (Diameter x Length) | M12 x 75 mm |
| Head Type | Socket Head (Allen) |
| Included Items | Plain Washer, Nut |
| type | Hex |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 5 |
| Size (Diameter x Length) | M12 x 75 mm |
| Head Type | Hex Head |
| Thread Type | Coarse |
| Included Items | Plain Washer, Nut |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | SS 316 |
| Diameter (mm) | M10 |
| Length (mm) | 50 |
| Thread Type | Full Thread |
| Property Class | B8 |
| Standard | ISO 4017, DIN 931, IS 1364, DIN 933, IS 1363, ASTM A193 |
| Finish | Self Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Number Of Outlets | 6 way |
| Input Thread Size | M10×1 |
| Outlet Thread Size | M6×1 |
| Application | Grease System |
| Max Pressure | 200 bar |
| Inlet Position | Side Inlet |
| Body Material | Steel |
| Surface Finish | Zinc Plated |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Inconel 600 |
| Diameter | M8 |
| Surface Finish | Pickled |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 20 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Size | M8 |
| Thread Type | Metric |
| Grade | Monel K500 |
| Length | 25 mm |
| Finish | Plain |
| Head Type | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Coating | Uncoated |
| Packaging | Box |
View Complete details
| Fastener Type | Nut |
| Grade | UNS S31803 |
| Diameter | M10 |
| Surface Finish | Pickled |
| Head Type | Hex |
| Length | 25 mm |
| Standards | ISO, ASTM A479 |
| Application | Oil And Gas, Desalination |
| Coating | Self Finish |
View Complete details
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | UNS S31803 |
| Diameter | M8 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 25 mm |
| Standards | ASME, ASTM A479, ASTM A182, ISO |
| Application | Oil And Gas, Chemical |
View Complete details
Product Brochure
| Pipe Size | 2 Inch |
| Rod Diameter | M12 (12mm) |
| Finish | Zinc Plated |
| Material Grade | Mild Steel (MS) |
| Shape | Round Bend |
| Inside Length (Height) | 75 mm |
| Included Components | 4 Nuts, 2 Nuts |
| Thread Type | Coarse |
| Thread Length | 50 mm |
View Complete details
| Diameter | 4 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 250mm |
| Bolt Shape | U |
| Hardness | 71 HRC |
| Tensile Strength | 300 Mpa |
| Corrosion Resistance | Yes |
View Complete details