Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Outer Diameter (OD) | 25.4 mm (1 in) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Grade | 6061 |
| Length | 3.66 m (12 ft) |
| Temper | T6 |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Tube Shape | Round |
| Outer Diameter | 15.88 mm |
| Tube Thickness | 1 mm |
| Grade | 202 |
| Tube Length | 3 m |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Railing, Furniture, Automotive |
| Standard | ASTM A249, ASTM A554, ASTM A269 |
View Complete details
Product Brochure
| Finish | Plain |
| Alloy Grade | EC Grade |
| Length | 1 m |
| Insulation | Bare |
| Usage | Bus Duct, Switchgear, Panel Board |
| Temper | T6 |
| Conductivity | 55 Percent IACS |
| Country Of Origin | Made In India |
| Bar Width | 25 mm |
| Thickness | 5 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Tube Shape | Round |
| Outer Diameter | 15.88 mm |
| Tube Thickness | 1 mm |
| Grade | 304 |
| Tube Length | 3 m |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Railing, Automotive, Process Piping, Furniture |
View Complete details
Product Brochure
| Tube Shape | Round |
| Outer Diameter | 12.7 mm |
| Tube Thickness | 1 mm |
| Grade | 316L |
| Tube Length | 3 m |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Railing, Furniture, Automotive |
| Standard | ASTM A249, ASTM A269 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Surface Finished | Polished |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS304L |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
| Manufacturing Process | Seamless |
| Nominal Size | 1 inch (25 NB) |
| Schedule | SCH 40S |
| Shape | Round |
| End Connection | Plain End (PE) |
| Grade | 316L |
| Standard | ASTM A249, ASME B36.19, ASTM A312, ASTM A213 |
| Surface Finish | Annealed & Pickled |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter (OD) | 38.1 mm (1.5 in) |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Grade | 6063 |
| Length | 3.66 m (12 ft) |
| Temper | T6 |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Flange Type | Weld Neck |
| Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 150 |
| Face Type | Raised Face |
| Schedule | Sch 10 |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Fitting Type | Union, Nipple, Cap, Stub End, Tee, Elbow, Coupling, Flange, Reducer, Cross |
| Size | 4 inch, 1/2 inch, 1/4 inch, 3/4 inch, 3/8 inch |
| Steel Grade | SS 347, SS 316, SS 304L, SS 304, SS 310, SS 317L, SS 321, SS 409 |
| End Connection | Tri Clamp, Butt Weld, Socket Weld |
| Schedule | SCH 120, SCH 10, SCH 40, SCH 160, SCH 20, SCH XS |
| Standard | ASME B16.5, ASTM A403, ASME B16.9, EN, ASME B16.11, ISO |
| Usage | Chemical, Pharma |
| Surface Finish | Mill Finish, Pickled, Bead Blasted |
| Working Pressure | Class 300, Class 150 |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2 in |
| Pressure Class | 150 |
| Material | CS ASTM A105 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Neck Length | 100 mm |
| Facing | Raised Face |
| Flange Type | Long Weld Neck |
| Surface Finish | Smooth Finish, Serrated, Machined, Stock Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 4 inch |
| Type | Socket Weld |
| Thread Size | NPT |
| Connection | Female |
| Form | union |
| Shape | Round |
| Grade | 304 |
| Thickness | 2 mm |
| Diameter | 15 mm |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 321 |
| Diameter | 315 mm (12.5 in) |
| Thickness | 0.6 mm |
| Finish | 2B Finish |
| Type | Solid |
| Quality | Deep Draw (DD) |
| Edge Type | Smooth Edge |
| Protective Guard | Yes |
| Cutting Method | Laser Cut |
View Complete details
Product Brochure
| Ring Type | Rolled Ring |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Grade | 316 |
| Inner Diameter | 80 mm |
| Manufacturing | Forged |
| Application | Flanges, Shaft Rings, Bearings, Gear Blanks |
View Complete details
Product Brochure
| Ring Type | Forged Ring |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Grade | 321 |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Manufacturing | Forged |
| Application | Flanges, Gear Blanks, Sealing, Bearings |
| Condition | Annealed |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Fitting Type | Stub End |
| Size | 1 inch |
| Schedule | SCH 20 |
| End Type | Plain End |
| Standard | ASME B16.28 |
| Radius Type | Short Radius |
| Series | Seamless |
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Diameter | 3/4 inch |
| Grade | Duplex 2205 |
| Tee Type | Equal Tee |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH10 |
| Standard | JIS, ASME B16.11, ASME B16.9 |
| Finish | Pickled |
| Corrosion Resistance | Sea Water, Chemical |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 1/2 inch |
| Grade | 904l |
| Schedule | SCH 160 |
| Standard | ANSI B16.9 |
| End Connection | Socket Weld |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Brand | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 3/4 inch |
| Grade | SS321 |
| Schedule | SCH 40 |
| Standard | ANSI B16.9 |
| End Connection | Socket Weld |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Indian Make |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Application | Oil and Gas, Pharma, Water Line, Chemical Plant, Food Industry |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 1 inch |
| Grade | SS304L |
| Schedule | SCH 20 |
| Standard | ANSI B16.9 |
| End Connection | Socket Weld |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Application | Water Line, Chemical Plant |
View Complete details
Product Brochure
| Fitting Type | Tee |
| End Connection | Screwed NPT |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Grade | Alloy 20 |
| Size | 3/8 inch |
| Elbow Angle | 90 Deg |
| Standard | ASME B16.11, BS 3799, MSS SP 79 |
| Corrosion Use | Acid Service, General Service |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B622 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Oil And Gas, Chemical Plant |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Hastelloy C276 |
| Fitting Type | Fittings |
| End Connection | Screwed NPT |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Size | 3 inch |
| Elbow Angle | 45 Deg |
| Standard | BS 3799, ASME B16.11 |
| Corrosion Use | Acid Service, Reducing Media, Oxidizing Media |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | ASTM A182 F10 |
| Flange Type | Weld Neck |
| Pressure Class | 150 |
| Size | 3/4 inch |
| Face Type | Raised Face |
| Testing | Radiography, Hardness, Ultrasonic, Hydro Tested |
| Certification | EN 10204 3.1, IBR, EN 10204 3.2, NACE MR0175 |
| ASTM Standard | ASTM A105 |
View Complete details
Product Brochure
| Flange Type | Weld Neck |
| Material Grade | SS321 |
| Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 150 |
| Face Type | Raised Face |
| Schedule | Sch 10 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Finish | Machined |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 317 |
| Outer Diameter | 26.9 mm |
| Schedule | Schedule 10 |
| Manufacturing Method | ERW |
| Pipe Length | Random Length |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM A213, ASTM A312 |
| Application | Pulp and Paper, Oil and Gas, Marine, Chemical |
View Complete details
Product Brochure
| Fitting Type | Fittings |
| Size | 3/4 inch |
| Material Grade | ASTM A234 WP22 |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH 20 |
| Standard | ASME B16.9, EN, ASME B16.11 |
| Temperature Class | High Temp |
| Usage | Power Plant, Fertilizer Plant |
| Working Pressure | Class 1500 |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 3 inch |
| Class | 300 |
| Material Grade | LTCS A350 LF2 |
| Standard | IS 6392 |
| Face Type | Raised Face |
| Finish | Anti Rust Coated |
| Usage | Oil And Gas, Chemical, Refinery, Power Plant |
| Certification | NON IBR, IBR |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Type | Butt Weld |
| Thread Type | NPT |
| Size | 4 inch |
| Brand | Impex |
| Standard | ASME |
| Shape | Round |
| Pressure Rating | 6000 psi |
| Schedule | 10 |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Duplex 2205 |
| Size | 3/4 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection | Socket Weld |
| Schedule | Sch 10 |
| Elbow Type | Short Radius |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Manufacturing | Welded |
| Application | Power, Chemical, Offshore |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Washer |
| Grade | UNS S32750 |
| Diameter | M10 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Socket |
| Thread Type | Metric |
| Length | 25 mm |
| Standards | ASTM A479, ASTM A182, ISO |
| Application | Desalination, Marine, Paper Mill, Oil And Gas, Chemical |
| Coating | Self Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 10 in |
| Material Grade | SS304 |
| Pressure Rating | 300 |
| Face Type | Raised Face |
| Standard | ANSI B16.5 |
| Schedule | Sch 10 |
| Finish | Mill Finish |
| Packaging Type | Loose |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 10 in |
| Material Grade | SS317 |
| Pressure Rating | 150 |
| Face Type | Flat Face |
| Standard | ANSI B16.5 |
| Schedule | Sch 10 |
| Finish | Mill Finish |
| Packaging Type | Wooden Box |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 1/4 inch |
| Schedule | SCH 40 |
| Material Grade | SS 316 |
| Length | 25 mm (1 inch) |
| Thread Type | BSPT |
| End Connection | Male Thread |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Oil And Gas, Water Line, Steam, Plumbing |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 2205 |
| Nominal Diameter | 3/4 in |
| Pipe Type | Seamless |
| Schedule | SCH 20 |
| Standard | ASTM A790 |
| End Connection | Plain End |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Offshore, Chemical, Desalination |
View Complete details
Product Brochure
| Coupling Type | Reducing Coupling |
| Size | 3/4 Inch |
| Material Grade | 317 L |
| End Connection | Socket Weld |
| Schedule | SCH 80 |
| Pressure Rating | 3000 Class |
| Standard | ASME B16.11 |
| Finish | Polished |
| Usage | Water, Food Industry, Chemical, Oil And Gas |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2 in |
| Pressure Class | 300 |
| Material | Super Duplex 2507 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Facing | Ring Type Joint |
| Schedule | SCH 40 |
| Flange Type | Weld Neck |
| Surface Finish | Machined, Serrated, Stock Finish |
| Coating | Black Paint, Galvanized, Yellow Zinc, Epoxy Coated, Anti Rust Oil |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| IBR Status | IBR Certified |
| Fitting Type | Tee |
| Material Grade | ASTM A234 WPB |
| Nominal Size | 15 NB |
| End Connection | Butt Weld |
| Pressure Rating | SCH 80 |
| Inspection Agency | IBR Inspector |
| Certificate Type | Form III C |
| Service | Boiler Feed, High Temp, Steam |
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Diameter | 3/4 inch |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Schedule | SCH10 |
| Pressure Rating | 6000 Class |
| End Connection | Butt Weld |
| Standard | MSS SP-75, ASME B16.9, ASME B16.11 |
| Surface Finish | Pickled |
| Manufacturing Method | Seamless |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | M4 |
| Length | 10 mm |
| Grade | A2-70 |
| Finish | Self Color |
| Head Shape | Socket Cap |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Half Thread |
| Standard | ISO 4762 |
| Packing Type | Box |
View Complete details