Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Outer Diameter (OD) | 38.1 mm (1.5 in) |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Grade | 6061 |
| Length | 6 m (19.7 ft) |
| Temper | T4 |
| Surface Finish | Anodized |
| Material | Aluminium |
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Size (NB) | 2 Inch (50NB) |
| Wall Thickness | 0.5 mm |
| Type | Seamless |
| Shape | Round |
| Length | 6 Mtr (20 ft) |
| Standard | ASTM A249 |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 26.9 mm |
| Schedule | Schedule 10 |
| Manufacturing Method | ERW |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pipe Length | 3 m |
| End Finish | Plain End |
| Standard | ASTM A269, ASTM A213, ASTM A312 |
| Application | Chemical, Pharma, Food, Structural, Oil and Gas |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Diameter | 1.5 inch (40NB) |
| Thickness | 2.0 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Type | Welded (ERW) |
| Finish | Polished |
| End Type | Plain End (PE) |
| Pipe Type | Industrial Pipe |
| Length | 3 m |
View Complete details
Product Brochure
| Manufacturing Process | Seamless |
| Nominal Size | 2 inch (50 NB) |
| Schedule | SCH 40S |
| Shape | Round |
| End Connection | Plain End (PE) |
| Grade | 316L |
| Standard | ASTM A790, ASME B36.19, ASTM A358, ASTM A249, ASTM A312, ASTM A213 |
| Surface Finish | Bright Annealed |
| Length | 6 Meter |
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Size (NB) | 1 Inch (25NB) |
| Wall Thickness | Sch 40s |
| Type | ERW (Welded) |
| Shape | Round |
| Length | 6 Mtr (20 ft) |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM A312 |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Color | Gold |
| Application | Food & Beverage, Architectural, Industrial Fabrication |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Diameter | 2 inch (50NB) |
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Finish | Polished |
| End Type | Plain End (PE) |
| Pipe Type | Industrial Pipe |
| Length | 6 m |
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Size (NB) | 1 Inch (25NB) |
| Wall Thickness | Sch 40s |
| Type | ERW (Welded) |
| Length | 3 Mtr (10 ft) |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM A249 |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Perforation Type | Round Hole |
| Hole Diameter | 0.8 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Edge Type | Slit Edge |
| Application | HVAC Ducting, Architecture, Automotive, Food Processing, Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Perforation Type | Square Hole |
| Hole Diameter | 0.8 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Material Standard | ASTM A167 |
| Sheet Form | Coil Cut |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Architecture, Industrial, Automotive, Food Processing, HVAC Ducting |
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Diameter | 8 in |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Material Grade | SS 304L |
| Standard | ASTM A358 |
| End Connection | Beveled End |
| Length | 6 m |
| Coating | Pickled |
| Application | Structural, Power Plant, Refinery, Process Pipe |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 12 |
| Sheet Thickness | 0.8 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Finish | Cold Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
| Application | Defense, Chemical, Heat Exchanger, Aerospace |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 12 mm |
| Alloy Grade | 3105 |
| Size | 3050x1525 mm |
| Temper | T6 |
| Surface Finish | Plain Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Kitchen Equipment, Pharma |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Brand | Nenava Metal |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Brand | Nenava Metal |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size/Diameter | 1 inch |
| Size | 1/2 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Type | Seamless |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Brand | Nenava Metal |
| Surface Finish | Anodized |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1.2 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Color | Silver |
| Application | Industrial Fabrication, Pharmaceutical, Food & Beverage |
| Standard | ASTM A240 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
| Thickness | 8mm |
| Diameter | 2 Inch |
| Material Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | Nenava Metal |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS202 |
| Brand | Nenava Metal |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | Nenava Metal |
| Material | Stainless Steel |
| Pipe Fluid | Water |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Brand | Nenava Metal |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS309 |
View Complete details
| Size | 1 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Anodized |
| Type | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
Product Brochure
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | SS410 |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Size | 25x25 mm (1x1") |
| Thickness | 1.2 mm (18 G) |
| Finish | Mirror Finish |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Length | 6 m (20 ft) |
View Complete details
Product Brochure
| Product Grade | 316 |
| Size (Nominal Bore) | 1 inch |
| Schedule | Sch 10/10S |
| Type | Seamless |
| End Connection | Plain End (PE) |
| Standard | ASTM A312 |
| Shape | Round |
| Length | 6 Mtr |
| Application | Instrumentation |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 15.88 mm |
| Schedule | Schedule 5 |
| Grade | 316 |
| Pipe Shape | Round |
| Pipe Length | 3 m |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Railing, Structural, Process Piping, Water Line |
| End Finish | Plain End |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 304 |
| Pipe Shape | Round |
| Slot Type | Side Slot |
| Outer Size | 25×25 mm |
| Slot Width | 12 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Matt |
| Usage | Staircase, Glass Railing, Balustrade |
View Complete details
Product Brochure
| Type | Seamless |
| Size (Nominal Bore) | 3 inch |
| Size (Outer Diameter) | 33.4 mm (1 in) |
| Schedule | Sch 40S |
| End Connection | Plain End (PE) |
| Standard | ASTM A312 |
| Grade | 317 |
| Length | 6 meter (20 ft) |
| End Finish | Plain End (PE) |
| Shape | Round |
View Complete details
Product Brochure
| Flange Type | Socket Weld |
| Material Grade | SS321 |
| Size | 1/2 in |
| Pressure Rating | 150 |
| Face Type | Flat Face |
| Standard | ASME B16.5 |
| Schedule | Sch 10 |
| Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Duplex 2205 |
| Flange Type | Socket Weld |
| Pressure Rating | 600 |
| Size | 6 in |
| Face Type | Flat Face |
| Standard | ASME B16.47 |
| Finish | Machined |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 8 mm |
| Steel Grade | 303 |
| Length | 3 m |
| Finish | Bright |
| Form | Cold Drawn |
| Test Certificate | Mill TC |
| Standard | ASTM A276 |
| Origin | Indian |
| Application | Shaft, Fastener, Chemical Plant |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Diameter | 4 mm |
| Shape | Round |
| Finish | Bright |
| Tolerance | h11 |
| Length | 3 m |
| Usage | Fasteners, Shafting, Machining |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 8 mm |
| Length | 3 m |
| Finish | Bright |
| Steel Grade | 410 |
| Form | Hot Rolled |
| Standard | ASTM A276 |
| Origin | Indian |
| Application | Shaft, Fastener, Valve Part, Machined Part |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | SS 316 |
| Thread Size | M8 |
| Thread Type | Metric |
| Finish | Self Finish |
| Strength Class | 50 |
| Usage | Solar Mounting, HVAC Support, Chemical Plant, Food Industry |
| Standard | DIN 975 |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm (14 Gauge) |
| Size (Length x Width) | 14 in x 48 in |
| Grade | 70/30 (CuZn30) |
| Temper | Half Hard (HB) |
| Finish | Polished |
| Application | Marine, Electrical, Hardware, Architectural |
View Complete details