Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Grade | 304 |
| Pattern | Diamond |
| Surface Finish | Chequered |
| Certification | Mill Test Cert, ISI |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | SS 321 |
| Outside Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Finish | Polished |
| Length | 4 m |
| Standard | ASTM A213 |
| Usage | Instrumentation, Heat Exchanger |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 6061 |
| Side Width | 32 mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T651 |
| Finish | Bright |
| Usage | General Engineering, Fabrication, Construction, Furniture |
| Alloy Series | 6000 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 6082 |
| Thickness | 10 mm |
| Size | 3050x1525 mm |
| Temper | T651 |
| Surface Finish | Plain Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 321 |
| Thickness | 0.25 mm |
| Width | 800 mm |
| Finish | HR |
| Form | Hot Rolled |
| Hardness | 1/4 Hard |
| Standard | ASTM A167 |
| Coil Inner Diameter | 450 mm |
| Coil Weight | 800 kg |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1.5 mm |
| Pattern | Diamond |
| Width | 1220 mm |
| Alloy Grade | 3003 |
| Temper | H24 |
| Length | 2440 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Application | Decorative, Flooring, Vehicle Body, Stair Tread |
| Origin | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Shape | Square |
| Thickness | 1-2 mm |
| Size | 8 x 4 ft |
| Steel Grade | 304 |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.8 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2500 mm |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B |
| Material | Stainless Steel |
| Standard | ASTM A240 |
| Certification | Mill Test Cert |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Grade | 316L |
| Surface Finish | BA |
| Brand | Jayant Rajendra Metal |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.8 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2500 mm |
| Grade | 304L |
| Surface Finish | HR |
| Material | Stainless Steel |
| Standard | ASTM A167 |
| Certification | Mill Test Cert, ISI |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Temper | T6 |
| Sheet Size (W x L) | 2500x1250 mm |
| Surface Finish | PVC Coated |
| Application | Structural Members |
| Standard | ASTM B209 |
View Complete details
Product Brochure
| Production Route | Cold Rolled |
| Surface Finish | 2B |
| Form | Plate |
| Thickness | 1.5 mm |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Steel Grade | SS316 |
| Edge Type | Slit Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Food Processing, Pharma, Kitchen Equipment |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1.5 mm |
| Size | 10 ft x 5 ft |
| Finish | Matt (No. 4) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | Paper Coated |
| Color | Silver |
| Application | Pharmaceutical, Industrial Fabrication, Architectural, Food & Beverage |
| Standard | ASTM A240 |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Rose Gold |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 8 ft |
| Steel Grade | 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Design Type | Designer |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Rose Gold |
| Type | Plate |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 8 ft |
| Steel Grade | 317 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 304L |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2440 mm |
| Surface Finish | BA |
| Standard | ASTM A240 |
| Certification | IBR, Mill Test Cert, ISI |
| Hardness | Soft Annealed |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | SS 304 |
| Outside Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 0.8 mm |
| Finish | Polished |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM A269 |
| Usage | Instrumentation, Condenser, Pharma, Heat Exchanger |
| End Type | Plain End |
| Form | Round |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Thickness | 0.15 mm |
| Width | 8 mm |
| Finish | BA |
| Edge Type | Round Edge |
| Hardness | 1/4 Hard |
| Coil Inner Diameter | 300 mm |
| Coil Weight | 50 kg |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | IS 2062 E250BR |
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Usage | Machinery, General Purpose, Fabrication, Structure |
| Edge | Cut Edge |
| Certification | IS 2062, Mill TC |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 304 |
| Surface Treatment | PVC Coated |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 4 feet |
| Gauge | 8 g |
| Weight | 10 kg |
| Standard | ASTM |
| Surface Finish | Mirror Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1.2 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Color | Silver |
| Application | Architectural |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Thickness | 0.25 mm |
| Width | 800 mm |
| Finish | HR |
| Form | Hot Rolled |
| Hardness | 1/4 Hard |
| Standard | ASTM A167 |
| Coil Inner Diameter | 450 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | 347 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Slit Edge |
| Application | Decorative, Industrial, Railway Coach, Kitchen Equipment |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 202 |
| Surface Treatment | PVC Coated |
| Type | Plate |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Gauge | 8 g |
| Shape | Square |
| Weight | 10 kg |
| Standard | ASTM |
| Surface Finish | Mirror Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 202 |
| Size | 50x50 mm (2x2") |
| Thickness | 1.2 mm (18 G) |
| Finish | Mirror Finish |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Length | 6 m (20 ft) |
View Complete details
Product Brochure
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Color | Gold |
| Thickness | 3 mm |
| Size | 10 ft x 5 ft |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Application | Food & Beverage, Industrial Fabrication, Automotive, Pharmaceutical, Architectural |
| Standard | AISI |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 3003 |
| Thickness | 12 mm |
| Size | 3050x1525 mm |
| Temper | T6 |
| Surface Finish | Plain Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Width | 12 mm |
| Grade (Composition) | 63/37 |
| Temper (Hardness) | Half Hard |
| Form | Slit Coil |
| Standard | IS, JIS, EN, ASTM |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Inconel 825 |
| Thickness | 4 mm |
| Width | 1219 mm |
| Temper | Soft Annealed |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B168, ASME SB168, ASTM B409, ASTM B443 |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Power, Aerospace |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 202 |
| Surface Treatment | PVC Coated |
| Type | Sheet |
| Thickness | 2 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Brand | Imported |
| Gauge | 8 g |
| Shape | Square |
| Weight | 10 kg |
| Standard | ASTM |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.8 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2440 mm |
| Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Standard | ASTM A240 |
| Certification | IBR, Mill Test Cert, ISI |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | 17-7 PH |
| Condition | Solution Annealed |
| Thickness | 1 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Material Standard | ASTM A693 |
| Origin | Indian |
| Application | Aerospace, Power Plant, Defense, Oil And Gas |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Temper | T651 |
| Standard | ASME SB209 |
| Surface Finish | Anodised |
| Equivalent Grade | DIN AlMgSiCu, AlMg1SiCu, 65S, HE20 |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 2507 |
| Thickness | 4 mm |
| Standards | ASTM A480, EN 10088, ASTM A240 |
| Width | 1219 mm |
| Length | 2438 mm |
| Finish | No.1 |
| Corrosion Class | Duplex |
| Origin | Indian |
| Test Certificate | EN 10204 3.1, Manufacturer TC, EN 10204 3.2 |
| Form | Plate |
View Complete details
Product Brochure
| Shim Type | Shim Kit |
| Thickness | 1.0 mm |
| Size | 300×300 mm |
| Grade | 316 |
| Hardness | Half Hard |
| Form | Strip |
| Usage | Die Setting, Machine Leveling, Alignment |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Multicolor |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Shape | Square |
| Size | 8 x 4 ft |
| Steel Grade | 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Design Type | Designer |
View Complete details
Product Brochure
| Coating Film Type | Titanium Nitride |
| Material | Stainless Steel |
| Coating Thickness | 2-4 microns |
| Service Duration | 3-4 days |
| Material Grade | SS 304 |
| Color | Gold |
| Micro Hardness | 3000-3300 HV |
| Coating Method | PVD |
| Material Finish | Mirror |
View Complete details
Product Brochure
| Shim Type | Precut Shim |
| Thickness | 0.05 mm |
| Size | 150×150 mm |
| Grade | 301 |
| Hardness | Half Hard |
| Form | Sheet |
| Usage | Bearing Fit, Machine Leveling, Alignment, Tooling |
View Complete details
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | 2062 |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Polished |
View Complete details
| Thickness | 1 mm |
| Temper | T6 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Standard | ASTM B209 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Equivalent Grade | AlMg1SiCu, 65S, HE20, DIN AlMgSiCu |
View Complete details