Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Outer Diameter (OD) | 12 mm |
| Shape | Round |
| Type | Welded (ERW) |
| Finish | Mill Finish |
| Length | 6 meter |
| Standard | ASTM A554, ASTM A213, ASTM A778, ASTM A312, ASTM A269 |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Color | Silver |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Matt (No. 4) |
| Grade | 304L |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Color | Silver |
| Application | Industrial Fabrication, Pharmaceutical |
| Standard | ASTM A240 |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1.2 mm |
| Steel Grade | SS316L |
| Surface Finish | BA |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240, ASTM A480, IS 6911 |
| Edge Type | Slit Edge |
| Origin | Indian |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1.2 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | BA |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A480, ASTM A240, IS 6911 |
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Size (NB) | 1 Inch (25NB) |
| Wall Thickness | Sch 40s |
| Type | ERW (Welded) |
| Shape | Round |
| Length | 6 Mtr (20 ft) |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM A312 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 317 |
| Diameter | 8 mm |
| Shape | Round |
| Finish | Bright |
| Length | 10 ft (3 m) |
| Size | 6mm |
| Application | Construction, Window Grills, Furniture |
| Standard | ASTM A276 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 6063 |
| Thickness | 6 mm |
| Width | 25 mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T6 |
| Usage | Furniture, Fabrication, Electrical, Construction |
| Finish | Anodized |
| Alloy Series | 1000 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 6082 |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 25 mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T6 |
| Usage | Construction, Fabrication, Furniture |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 1000 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 12 mm |
| Length | 5 m |
| Steel Grade | Nitronic 60 |
| Finish | Bright |
| Form | Hot Rolled |
| Test Certificate | Mill TC |
| Origin | Indian |
| Application | Valve Part, Marine, Wear Part |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 409 |
| Thickness | 0.60 mm |
| Width | 800 mm |
| Finish | 2B |
| Form | Hot Rolled |
| Hardness | Soft |
| Standard | ASTM A240 |
| Coil Inner Diameter | 450 mm |
| Application | Food Industry, Construction, Pharma, Industrial, Fabrication, Kitchenware |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | A 240 |
| Diameter | 8 mm |
| Shape | Round |
| Finish | Bright |
| Length | 12 ft (3.6 m) |
| Size | 6mm |
| Application | Kitchenware, Railings, Construction, Fasteners, Furniture, Window Grills |
| Standard | ASTM A276 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | 2B (Cold Rolled) |
| Size | 1220 x 2440 mm |
| Standard | ASME SA240 |
| Hardness | Soft |
| Form | Plate |
| Application/End Use | Marine, Architectural, Automotive, Decorative, Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 6063 |
| Side Width | 16 mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Furniture, Construction |
| Alloy Series | 6000 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Pattern | Diamond |
| Width | 1000 mm |
| Alloy Grade | 3003 |
| Temper | H14 |
| Length | 2500 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Application | Stair Tread, Decorative, Flooring |
| Origin | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 10 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 7000 Series |
| Grade Standard | IS 7075 |
| Origin | Imported |
| Application | Aerospace, Motorsport, Defence, High Strength Parts |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Temper | T6 |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Make | Jayant rajendra Metal |
| Standard | ASTM B209 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Equivalent Grade | 65S, HE20 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 2 |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Sheet Length | 4000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
| Application | Heat Exchanger, Aerospace, Chemical, Defense |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 304L |
| Outer Diameter | 38.1 mm |
| Surface Roughness | Ra ≤ 0.6 µm |
| Manufacturing Method | ERW |
| Tube Length | 6 m |
| Outer Finish | Electropolished |
| Application | Dairy, Biotech, Pharma |
| Standard | ASTM A270, ASME BPE |
| Size | 3/4 inch |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 202 |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 8 feet |
| Gauge | 8 g |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 15 kg |
| Standard | ASTM |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 316 |
| Surface Treatment | PVC Coated |
| Type | Plate |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Brand | Imported |
| Gauge | 8 g |
| Shape | Square |
| Weight | 10 kg |
| Standard | ASTM |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | 904L |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Form | Sheet |
| Material Standard | ASTM B625 |
| Origin | Indian |
| Application | Desalination, Oil And Gas, Fertilizer, Chemical, Marine, Pharma |
| Edge Type | Mill Edge |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Rose Gold |
| Type | Plate |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 8 ft |
| Steel Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 304 |
| Surface Treatment | PVC Coated |
| Type | Sheet |
| Thickness | 2 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Gauge | 8 g |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 10 kg |
| Standard | ASTM |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Rose Gold |
| Type | Plate |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 8 ft |
| Steel Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Design Type | Designer |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 2024 |
| Thickness | 20 mm |
| Temper | T6 |
| Width | 500 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Die, Mould, Jig Fixture, Tooling |
View Complete details
Product Brochure
| Base Material | PVC |
| Texture Type | Linen |
| Thickness | 3 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Color | Multi Color |
| Usage | Cabinet, Automotive Trim, Ceiling, Signage, Interior Panel, Flooring |
| Finish | Single Side |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 6082 |
| Diameter | 8 mm |
| Temper | T6 |
| Shape | Round |
| Finish | Mill Finish |
| Length | 3660 mm |
| Usage | Automotive, Aerospace, Furniture, Construction, Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | SS 316L |
| Outside Diameter | 10 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM A269 |
| Usage | Condenser, Instrumentation, Heat Exchanger |
| End Type | Bevel End |
| Form | Round |
View Complete details
Product Brochure
| Shim Type | Sheet Shim |
| Thickness | 0.05 mm |
| Size | 150×150 mm |
| Grade | 304 |
| Hardness | Soft |
| Usage | Alignment, Machine Leveling |
| Finish | Bright |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 304 |
| Size | 8 x 4 feet |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVC Coated |
| Thickness | 1 mm |
| Shape | Square |
| Type | Sheet |
| Brand | Jayant Rajendra Metal |
| Gauge | 18 g |
| Weight | 25 kg |
| Standard | ASTM |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 202 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Color | Black |
| Coating Technique | PVD Coated |
| Size | 8 x 4 ft |
| Length | 8 ft |
| Width | 4 ft |
| Pattern Type | Water Ripple |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Rose Gold |
| Type | Plate |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 8 ft |
| Material | Stainless Steel |
| Design Type | Designer |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 347 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 3 m |
| Finish | Bright |
| Condition | Annealed |
| Test Certificate | Mill TC |
| Standard | ASTM A276 |
| Brand | Local Mill |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | 310 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Railway Coach, Decorative, Kitchen Equipment, Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | 400 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Production Route | Cold Rolled |
| Brand Series | Jindal 200 |
| Material Standard | ASTM A480 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Automotive, Elevator, Decorative, Railway Coach, Kitchen Equipment |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 6082 |
| Diameter | 10 mm |
| Temper | T6 |
| Length | 3.66 m (12 ft) |
| Shape | Round |
| Usage / Application | Architectural, Fabrication, Machining |
| Finish | Mill Finish |
| Sale In | Per Piece |
| Certifications | Test Certificate, ISO Certified |
View Complete details
Product Brochure
| Manufacturing Process | Welded / ERW |
| Nominal Size | 2 inch (50 NB) |
| Schedule | SCH 10S |
| Shape | Round |
| End Connection | Plain End (PE) |
| Grade | 316L |
| Standard | ASME B36.19, ASTM A213, ASTM A249, ASTM A312 |
| Surface Finish | Annealed & Pickled |
| Length | 6 Meter |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 1 |
| Sheet Thickness | 0.8 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Finish | Cold Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
| Application | Aerospace, Chemical, Heat Exchanger, Defense |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 11 |
| Sheet Thickness | 1.5 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Finish | Cold Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
| Application | Aerospace, Chemical, Defense, Heat Exchanger |
| Country Of Origin | India |
View Complete details