Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Kg
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Material | Titanium |
| Single Piece Length | 6 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nenava Metal |
View Complete details
Product Brochure
| Spool Type | Wire Spool |
| Nominal Size | 3/4 inch |
| Length | 500 mm |
| End Connection | Bevel End |
| Schedule | Sch 10 |
| Grade | 304L |
| Service | Water, Steam, Gas, Chemical, Oil |
| Fabrication | Butt Welded |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 5 |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Form | Cold Drawn |
| Standard | ASTM F136, ASTM B348, ASTM F67 |
| Application | Chemical Plant, Aerospace, Medical Implant |
| Surface Finish | Bright |
| Coil Weight | 1 kg |
| Tensile Strength | 350 MPa |
| Melting Point | 1668°C |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 2 |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Form | Cold Drawn |
| Standard | ASTM F136, ASTM B348, ASTM F67 |
| Application | Medical Implant, Chemical Plant |
| Surface Finish | Bright |
| Coil Weight | 1 kg |
| Tensile Strength | 550 MPa |
| Melting Point | 1668°C |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 5 |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Form | Cold Drawn |
| Standard | ASTM B348, ASTM F67, ASTM F136 |
| Application | Aerospace, Chemical Plant |
| Surface Finish | Bright |
| Coil Weight | 1 kg |
| Tensile Strength | 350 MPa |
| Melting Point | 1668°C |
View Complete details
Product Brochure
| Aluminium Grade | 6061 |
| Roller Diameter | 38 mm |
| Roller Length | 400 mm |
| Surface Finish | Hard Anodised |
| Roller Type | Idler Roller |
| Shaft Diameter | 10 mm |
| Wall Thickness | 8 mm |
| Load Capacity | 50 kg |
| Application | Printing, Paper Mill, Packaging |
View Complete details