Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Kg
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Titanium |
| Brand | Nenava Metal |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 2 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 2000 mm |
| Material | Pure titanium |
| Condition | Cold rolled, Polished, Hot rolled, Centerless ground |
| Standard | ASTM B348, JIS |
| Surface finish | Bright, Turned, Peeled, Black |
| Origin | Indian |
| Usage | Automotive, Aerospace, Medical, Oil and gas |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 2 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Schedule | SCH 5 |
| Pipe Length | 3 m |
| Finish | Bright |
| Standard | ASTM B338 |
| Usage | Medical, Chemical, Heat Exchanger, Offshore |
| End Finish | Plain End |
| Testing | Hydro Tested, UT Tested, RT Tested |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 1 |
| Across flats | 10 mm |
| Length | 2000 mm |
| Material | Titanium alloy |
| Condition | Hot rolled, Cold drawn, Polished |
| Standard | ASTM B348, AMS 4928 |
| Surface finish | Polished, Black, Bright |
| Origin | Indian |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 11 |
| Across flats | 10 mm |
| Length | 3000 mm |
| Material | Titanium alloy |
| Condition | Polished, Cold drawn, Hot rolled |
| Standard | DIN, AMS 4928, ASTM B348 |
| Surface finish | Polished, Bright, Black |
| Origin | Indian |
| Usage | Chemical, Automotive, Aerospace, Fasteners |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Usage/Application | Industrial |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Bar Material | Titanium |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Brand | Nenava Metal |
| Surface Finish | Color Coated |
View Complete details