Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Alloy Grade | Inconel 601 |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1000 mm |
| Temper | Solution Annealed |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B168, ASME SB168, ASTM B443, ASTM B409 |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Furnace Parts, Aerospace, Chemical |
| Certification | Mill Test Cert |
View Complete details
| Tube Type | Suction Tube |
| Inner Diameter | 4 mm |
| Material | Silicone |
| Lumen Type | Single Lumen |
| Sterility | Sterile |
| Tube Length | 50 cm |
| Usage | Abdominal, Thoracic |
| End Type | Closed End |
| Radio Opaque Line | Yes |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B626 |
| Usage | Chemical Plant, Petrochemical, Pharma, Offshore |
| End Finish | Bevel End |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Form | Straight Tube |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Grade 5 (Ti-6Al-4V) |
| Flange Type | Lap Joint |
| Size | 1/2 inch |
| Pressure Class | 150 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Face Type | Raised Face |
| Connection | Threaded |
| Finish | Machined |
| Certification | EN 10204 3.1, PED, EN 10204 3.2, NACE MR0175 |
View Complete details
Product Brochure
| Washer Size | M4 |
| Material | Spring Steel |
| Washer Type | Single Coil |
| Standard | IS 3063 |
| Surface Finish | Black Oxide |
| Washer Thickness | 1.2 mm |
| Hardness | HRC 35 44 |
| Inner Diameter | 3.2 mm |
| Outer Diameter | 6.2 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 3 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Schedule | SCH 10 |
| Pipe Length | 1 m |
| Finish | Pickled |
| Standard | ASTM B338 |
| Usage | Heat Exchanger, Chemical, Medical |
| End Finish | Plain End |
| Testing | RT Tested, Hydro Tested, UT Tested |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 11 |
| Pipe Type | Seamless |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Schedule | SCH 5 |
| Pipe Length | 1 m |
| Form | Straight |
| Finish | Pickled |
| End Connection | Plain End |
| Manufacturing Standard | ASTM B338 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | CuNi 70/30 |
| Rod Diameter | 8 mm |
| Rod Length | 3000 mm |
| Standard | ASTM B151 |
| Application | Heat Exchanger, Desalination, Condenser, Shipbuilding, Marine |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Rod |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | Bundle |
View Complete details
Product Brochure
| Wire Size | SWG 8 |
| Conductor Class | Class 1 Solid |
| Alloy Grade | EC Grade 1350 |
| Conductor Shape | Round |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Application | Cable Making, Motor Winding, Transformer Coil |
| Standard | IS 8130 |
| Packaging Type | Plastic Spool |
| Temper | Soft |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
| Grade | CuNi 90/10 |
| Rod Diameter | 8 mm |
| Rod Length | 1000 mm |
| Standard | ASTM B151 |
| Application | Desalination, Shipbuilding, Heat Exchanger, Marine |
| Surface Finish | Drawn |
| Form | Bar |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | Bundle |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished |
| Material | Tantalum |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
| Material | Tantalum |
| Usage/Application | Industrial |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Brand | Nenava Metal |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Mild Steel, Carbon Steel, Copper Alloy, Aluminium, Tool Steel |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 3000 mm |
| Material Grade | EN9, EN19, EN8, EN31, IS 2062, EN24 |
| Finish | Bright, Polished, Drawn, Black |
| Delivery Condition | As Rolled, Annealed, Normalized, Hardened Tempered |
| Manufacturing Process | Hot Rolled, Cold Drawn |
| Usage | Railway, Shafting, Construction, Automobile, Fabrication |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Round |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Aluminium, Brass, Tool Steel, Carbon Steel, Mild Steel, Stainless Steel |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 4000 mm |
| Material Grade | IS 2062, EN19, EN8, EN24, SS 316, SS 316L |
| Finish | Ground, Bright, Drawn, Black |
| Delivery Condition | As Rolled, Hardened Tempered, Annealed |
| Manufacturing Process | Cold Drawn, Hot Rolled |
| Usage | Machinery, Automobile, Construction, Shafting |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Round |
View Complete details