Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Size | 1/4 inch |
| Material Grade | SS 316 |
| Schedule | SCH 80 |
| Length | 38 mm (1.1/2 inch) |
| Thread Type | BSPT |
| End Connection | Male Thread |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Pharma, Food And Dairy, Plumbing, Water Line |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Nut |
| Grade | UNS S31803 |
| Diameter | M8 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | UNC |
| Length | 25 mm |
| Standards | ASTM A479 |
| Application | Chemical, Oil And Gas, Desalination |
| Coating | Self Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 304 |
| Size (Length x Diameter) | 50mm x 4mm |
| Head Type | CSK (Countersunk) |
| Product Type | Self Tapping |
| Drive Type | Slotted |
| Finish | Plain |
| Packaging Size | 100 Pcs |
| Standard | ISO |
View Complete details
Product Brochure
| Nut Type | Hex Nut |
| Thread Size | M5 |
| Standard | ISO |
| Property Class | A2-70 |
| Surface Finish | Matt |
| Thread Type | UNC |
| Material Grade | SS 304 |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Inconel 718 |
| Diameter | M10 |
| Length | 20 mm |
| Surface Finish | Bright |
| Thread Type | Metric |
| Head Type | Hex |
| Standards | ASTM B805, ASTM B446, ASTM B166, ASTM B637 |
| Coating | PTFE Coated |
| Application | Power Plant, Furnace, Petrochemical, Aerospace |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Inconel 825 |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 20 mm |
| Standards | ASTM B637, ASTM B446, ASTM B166 |
| Coating | Xylan Coated |
| Application | Aerospace, Petrochemical, Power Plant, Furnace |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Size | M6 |
| Thread Type | Metric |
| Grade | Monel 400 |
| Length | 20 mm |
| Finish | Plain |
| Head Type | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Coating | Uncoated |
| Packaging | Box |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Hastelloy C22 |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Bright |
| Thread Type | Metric |
| Head Type | Hex |
| Length | 20 mm |
| Standards | ASTM B619, DIN, ASTM B574, ASTM B622 |
| Coating | PTFE Coated |
| Application | Pollution Control, Pharmaceutical, Fertilizer, Marine, Chemical |
View Complete details
Product Brochure
| Size | M16 |
| Material Grade | SS 316 (A4) |
| Length | 100 mm (4 inch) |
| Load Capacity | 400 kg (0.4 T) |
| Type | Lifting Eye Bolt |
| Standard | DIN 580 |
| Finish | Self-Colour |
| Thread Type | Coarse |
| Includes | Nut |
View Complete details
Product Brochure
| Size | M16 |
| Material Grade | 321 |
| Length | 100 mm (4 inch) |
| Type | Lifting Eye Bolt |
| Load Capacity | 400 kg (0.4 T) |
| Standard | DIN 580 |
| Finish | Self-Colour |
| Thread Type | Coarse |
| Includes | Nut |
View Complete details
| Thread Size | M5 |
| Standard | ISO |
| Thread Type | UNC |
| Property Class | A2-50 |
| Surface Finish | Bright |
| Material Grade | SS 304 |
| Pack Size | 10 Piece |
View Complete details
| Size | 3/8 inch |
| Material Grade | SS 316 |
| Schedule | SCH 160 |
| Thread Type | BSP |
| End Connection | Both End Male |
| Hex Type | Full Hex |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pressure Rating | 3000 PSI |
| Application | Hydraulic, Instrumentation, Pneumatic |
View Complete details
| Alloy Grade | Inconel 601 |
| Size | M10 |
| Nut Type | Heavy Hex Nut |
| Standard | ASTM B446 |
| Finish | Pickled |
| Coating | Uncoated |
| Service | Cryogenic, High Temp, Corrosive |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Inconel 625 |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 20 mm |
View Complete details
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Bolts | Round-head |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 10-30 gm |
| Material | SS |
View Complete details