Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Size | 3/8 inch |
| Material Grade | SS304L |
| End Connection | Tube x Tube |
| Shape | Straight |
| Working Pressure | Up to 100 bar |
| Thread Type | NPT |
| Ferrule Type | Single Ferrule |
| Media | Gas, Chemical |
| Temperature Range | -20 to 120°C |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Fittings |
| Size | 65 mm (2 1/2 inch) |
| Class | Extra Heavy |
| End Connection | Threaded |
| Standard | ISI Marked |
| Material | Malleable Iron |
| Thread Type | BSP (Parallel) |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 3 inch |
| Grade | SS304 |
| Schedule | SCH 20 |
| Standard | ANSI B16.9 |
| End Connection | Socket Weld |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Indian Make |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Application | Chemical Plant, Food Industry, Water Line |
View Complete details
Product Brochure
| Run Size | 3/4 inch |
| Branch Size | 3/8 inch |
| Material | Stainless Steel 316 |
| End Connection | Female x Male |
| Thread Type | BSPT |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Standard | ASME |
| Shape | Hexagonal |
| Usage Industry | Plumbing, HVAC |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 3/8 inch |
| Material Grade | SS304 |
| End Connection | Tube x Male NPT |
| Shape | Straight |
| Working Pressure | 100–250 bar |
| Thread Type | NPT |
| Ferrule Type | Single Ferrule |
| Media | Air, Chemical, Gas |
| Temperature Range | -20 to 120°C |
View Complete details
Product Brochure
| Fitting Type | Reducer |
| SS Grade | SS 304L |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 10 |
| End Type | Bevel End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Short Radius |
| Connection | Butt Weld |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 1/4 inch |
| Grade | Inconel 625 |
| Schedule | SCH 40 |
| Tee Type | Equal tee |
| End Connection | Butt + threaded |
| Standard | ASME B16.9 |
| Pressure Class | CL 150 |
| Surface Finish | Mill finish, Shot blasted |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | SS316 |
| Size | 3/4 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection | Socket Weld |
| Schedule | Sch 10 |
| Elbow Type | Short Radius |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Pickled |
| Manufacturing | Seamless |
| Application | Chemical, Water, Food |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Fitting Type | Fittings |
| Size | 3/4 inch |
| Schedule | SCH 10 |
| End Type | Plain End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Short Radius |
| Connection | Butt Weld |
| Series | Seamless |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | SS202 |
| Fitting Type | Tee |
| End Connection | Screwed NPT |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Size | 1/8 inch |
| Elbow Angle | 45 Deg |
| Standard | MSS SP 83, BS 3799, MSS SP 79, ASME B16.11 |
| Surface Finish | Polished |
| Media | Water, Chemical, Steam |
View Complete details
Product Brochure
| Fitting Type | Fittings |
| Size | 3/4 inch |
| Duplex Grade | UNS S32205 |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASME B16.9, ASTM A815, ASTM A182 |
| Surface Finish | Shot Blasted |
| Application | Oil & Gas, Paper & Pulp, Water Treatment, Chemical Process |
| Working Pressure | Class 150 |
View Complete details
Product Brochure
| Connection Method | Push-In |
| Configuration Type | 1 Port Reduced |
| Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Working Pressure | 3000 psi |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Tensile Strength | 515 mpa |
| Operating Temperature | 50 degree c |
View Complete details
Product Brochure
| Outlet size | 3/4 inch |
| Material grade | SS 304 |
| Schedule | SCH 40 |
| Main run size | 1 inch |
| End connection | Bevel end |
| Standard | MSS SP-97 |
| Rating class | 3000 lb |
| Surface finish | Pickled |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | ss301 |
| Thickness | 4.00 mm |
| Width | 20 mm |
| Finish | HR |
| Edge Type | Slit Edge |
| Form | Flat |
| Usage | Automotive, Fabrication, Railings |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Lock Type | Slotted Lock |
| Thread Size | M8 |
| Material | Mild Steel |
| Grade | 10.9 |
| Finish | Zinc Plated |
| Standards | EN, ASME, DIN 985, ISO |
| Temperature Rating | Up to 120°C |
| Thread Type | Metric |
| Usage Industry | Electrical, Automotive, Railway, Oil and Gas |
View Complete details
Product Brochure
| Die Type | Plastic Mould |
| Grade | D2 |
| Hardness | 28–32 HRC |
| Form | Round Bar |
| Delivery Condition | Quenched and Tempered |
| Application | Blanking Die, Forming Die, Injection Mould, Press Tool, Shear Blade, Draw Die |
| Standard | DIN |
| Microcleanliness | ESR |
View Complete details
Product Brochure
| Size | M16 |
| Material Grade | SS 304 (A2) |
| Load Capacity | 400 kg (0.4 T) |
| Type | Lifting Eye Bolt |
| Standard | DIN 580 |
| Finish | Self-Colour |
| Thread Type | Coarse |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Brand | Nenava Metal |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material Grade | SS316 |
| Connection | Welded |
| Color | Silver |
| Head Code | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Channel Type | L Type |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Equal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS904L |
| Brand | Nenava Metal |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Material | SS |
| Reducer Type | Eccentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Head Code | Round |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Size | 2" |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Shape | T Shape |
| Material | Super Duplex Steel |
| Color | Silver |
| Head Code | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 2507 |
| Brand | Nenava Metal |
View Complete details
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | BOX |
| Packaging Details | BOX |
| Product Type | BUSH |
| Shape | HEX |
View Complete details
| Type | Sockolet |
| Outlet size | 3/4 inch |
| Material grade | SS 304 |
| Schedule | SCH 160 |
| Main run size | 1 inch |
| End connection | Butt weld |
| Standard | ASME B16.11, MSS SP-97, ASME B31.3 |
| Rating class | 9000 lb |
| Surface finish | Pickled |
View Complete details
| Size | ½ in |
| Bend Angle | 90° |
| End Connection | Threaded |
| Alloy Grade | 6061 |
| Application | Compressed Air, Ventilation, Low Pressure Gas |
| Finish | Mill Finish |
| Pressure Class | Low Pressure |
View Complete details
| Size | 1/4 inch |
| Material Grade | SS 304 |
| Schedule | SCH 80 |
| Thread Type | BSP |
| End Connection | Both End Male |
| Hex Type | Full Hex |
| Pressure Rating | 3000 PSI |
| Application | Hydraulic, Oil And Gas, Water Line, Instrumentation |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
| Fitting Type | Outlet Fitting |
| Size | 1/2 inch |
| Duplex Grade | Super Duplex |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASTM A815 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Application | Oil & Gas, Water Treatment |
| Working Pressure | Class 150 |
View Complete details
| Size | 0.5 inch |
| Type | Socket Weld |
| Thread Size | BSP |
| Connection | Female |
| Form | union |
| Shape | Hex |
| Grade | 304 |
| Thickness | 2 mm |
| Diameter | 15 mm |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Material | SS |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Material Grade | SS904L |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
View Complete details
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | SS |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Head Type | Round |
| Size | 15 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Flange Type | Slip On |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 1/2 in |
| Pressure Rating | 300 |
| Face Type | Flat Face |
| Standard | ASME B16.5 |
| Finish | Mill Finish |
View Complete details