Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade | 304 |
| Size | 50x50 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Angle Type | Equal Angle |
| Length | 6 m |
| Finish | Mill Finish |
| Application | Structural, Architectural |
| Standard | ASTM |
View Complete details
Product Brochure
| Channel Type | C Channel |
| Size | 100×50 mm |
| Grade | 310 |
| Thickness | 5 mm |
| Length | 6000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Standard | IS 808 |
| Usage | Support, Solar Mount, Structure, Framing |
View Complete details
Product Brochure
| Channel Type | C Channel |
| Grade | 317 |
| Thickness | 5 mm |
| Length | 6300 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Standard | IS 808 |
| Usage | Framing, Support, Structure, Solar Mount |
View Complete details
Product Brochure
| Channel Type | U Channel |
| Size | 250×80 mm |
| Grade | 304 |
| Thickness | 4 mm |
| Length | 6000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Standard | IS 808 |
| Usage | Structure, Support, Framing |
View Complete details
Product Brochure
| Channel Type | Hat Channel |
| Size | 100×50 mm |
| Grade | 3100 |
| Thickness | 6 mm |
| Length | 12000 mm |
| Finish | Cold Formed |
| Standard | IS 808 |
| Usage | Solar Mount, Framing, Structure, Support |
View Complete details
Product Brochure
| Channel Type | C Channel |
| Grade | 316 |
| Thickness | 5 mm |
| Length | 6300 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Standard | IS 808 |
| Usage | Structure, Solar Mount, Framing, Support |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Channel Type | L Type |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Equal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Grade | SS310 |
| Brand | Nenava Metal |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Channel Type | U Type |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | SS316 |
| Shape | Equal |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nenava Metal |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Channel Type | C Type |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS321 |
| Channel Shape | U Shape |
View Complete details
Product Brochure
| Channel Type | C Channel |
| Size | 125×65 mm |
| Grade | 904L |
| Thickness | 6 mm |
| Length | 12000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Standard | IS 808 |
| Usage | Framing, Solar Mount, Support |
View Complete details