Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Alloy Grade | 6061 T6 |
| Shape | Round |
| Diameter | 8 mm |
| Temper | T6 |
| Length | 3000 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Industrial, Aerospace, Construction |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 7075 |
| Shape | Round |
| Diameter | 10 mm |
| Temper | T6 |
| Length | 3.66 m (12 ft) |
| Usage / Application | Aerospace, Machining, Fabrication, Architectural |
| Finish | Mill Finish |
| Sale In | Per Kg |
| Certifications | Test Certificate, ISO Certified, Third Party |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 2014 |
| Shape | Round |
| Diameter | 10 mm |
| Temper | T6 |
| Length | 3.66 m (12 ft) |
| Finish | Mill Finish |
| Usage / Application | Fabrication, Architectural, Machining, Aerospace |
| Sale In | Per Kg |
| Certifications | ISO Certified |
View Complete details
| Grade | 2017 |
| Shape | Round |
| Diameter | 10 mm |
| Temper | T6 |
| Length | 500 mm |
| Usage / Application | Fabrication, Aerospace, Architectural, Machining |
| Finish | Mill Finish |
| Sale In | Per Kg |
| Certifications | ISO Certified, Test Certificate |
View Complete details
| Alloy Grade | 6082 T6 |
| Shape | Round |
| Diameter | 6 mm |
| Temper | T6 |
| Length | 3660 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Industrial, Aerospace |
View Complete details
| Grade | Grade 7 |
| Sheet Thickness | 1 mm |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Finish | Cold Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
| Application | Chemical, Heat Exchanger, Aerospace |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 8 mm |
| Length | 3 m |
| Finish | Polished |
| Size | 1 inch |
| Material Grade | 304 |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 2 |
| Rod Diameter | 5 mm |
| Rod Length | 1000 mm |
| Rod Shape | Round |
| Finish | Bright |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B348 |
| Application | Automotive, Fasteners, Medical, Aerospace |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 310 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | Cut to Size |
| Shape | Round |
| Finish | Polished |
| Size | 6mm |
| Application | Window Grills, Fasteners, Kitchenware, Construction |
| Standard | ASTM A479 |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 600 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B167 |
| End Finish | Plain End |
| Usage | Oil And Gas, Chemical Plant, Power Plant |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 625 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 2000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 625 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | Tubes |
| Length | 6 m |
| Standard | ASTM B444 |
| End Finish | Plain End |
| Usage | Chemical Plant, Oil And Gas |
View Complete details
Product Brochure
| Monel Grade | Monel K500 |
| Wire Diameter | 1.50 mm |
| Condition | Annealed |
| Application | Marine, Chemical, Oil And Gas |
| Form | Coil |
| Surface Finish | Bright |
| Standard | ASTM B164 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | SS 316 |
| Outside Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 0.8 mm |
| Finish | Bright Annealed |
| Length | 6 m |
| Standard | ASTM A269 |
| Usage | Condenser, Instrumentation, Heat Exchanger |
| End Type | Bevel End |
| Form | Round |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 2507 |
| Nominal Diameter | 3/4 in |
| Pipe Type | Seamless |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASTM A790 |
| End Connection | Threaded |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Offshore, Chemical, Desalination |
View Complete details
Product Brochure
| Outside Diameter | 12 mm |
| Wall Thickness | 0.8 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Process | Hot Finished |
| Length | 6 m |
| Standard | ASTM A179 |
| Finish | Bright |
| Usage | Heat Exchanger, Automotive, Boiler, Hydraulic |
| Form | Round |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 8 mm |
| Length | 3 m |
| Finish | Bright |
| Steel Grade | 410 |
| Form | Hot Rolled |
| Test Certificate | Mill TC |
| Standard | ASTM A276 |
| Origin | Indian |
| Application | Fastener, Pump Part, Valve Part, Machined Part, Shaft |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 6061 |
| Side Width | 12 mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Furniture, Fabrication, Construction |
| Alloy Series | 2000 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | EN8 |
| Thickness | 12 mm |
| Width | 50 mm |
| Condition | Hot Rolled (Black) |
| Length | 3 Meter |
| Certificates Provided | Ultrasonic Test (UT), Third-Party Insp., IBR Certificate, MTC EN 10204 3.1 |
| Application | Tool & Die, Structural Use, General Engineering, Automotive Parts, Agricultural Imp. |
| Make/Origin | Indian |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | ASTM A213 T22 |
| Outer Diameter | 21.3 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Schedule | SCH 40 |
| Length | 6 m |
| End Type | Beveled End |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Surface Finish | Pickled |
| Application | Mechanical, Heat Exchanger, Structural, Boiler Tube |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Thread Type | NPT |
| Bushing Type | Fittings |
| Connection Type | Male-Female |
| Size | 2.0 inch |
| Inner Diameter | 18 mm |
| Outer Diameter | 22 mm |
| Length | 15 mm |
| Material | Brass |
| Shape | Hex |
View Complete details
Product Brochure
| Bar Shape | Round |
| Bar Thickness | 6 mm |
| Length | Cut to length |
| Material Grade | EN47 |
| Delivery Condition | Bright |
| Tolerance Class | H47 |
| Surface Finish | Turned, Ground, Polished |
| Country of Origin | India |
| Test Certificate | Mill TC |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B626 |
| Usage | Offshore, Chemical Plant, Pharma |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Form | Straight Tube |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 3000 mm |
| Grade | 304L |
| Pattern | Diamond |
| Surface Finish | Chequered |
| Standard | ASTM A240 |
| Certification | IBR, Mill Test Cert, ISI |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | SS 316 |
| Thread Size | M10 |
| Length | 3 m |
| Thread Type | UNC |
| Finish | Bright |
| Strength Class | 70 |
| Usage | Chemical Plant, Food Industry |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 304 |
| Across Flats | 8 mm |
| Finish | Bright |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM A276 |
| Tolerance | h11 |
| Usage | Fasteners, Machining, Automotive |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 8 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 6000 Series |
| Grade Standard | IS 6082 |
| Origin | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 321 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 3 m |
| Finish | Bright |
| Condition | Annealed |
| Test Certificate | Lab TC |
| Standard | ASTM A276 |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Stud |
| Grade | Inconel 925 |
| Diameter | M8 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 20 mm |
| Standards | ASTM B166, ASTM B446 |
| Coating | Self Finish |
| Application | Power Plant, Aerospace |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 6061 (HE20) |
| Temper | T6 |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 3.66 m (12 ft) |
| Shape | Round Bar |
| Manufacturing Process | Extruded |
| Certification | MTC Available |
| Surface Finish | Mill Finish |
| End Use / Application | Marine, General Machining, Aerospace & Defence, Structural |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 718 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 1000 mm |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Finish | Bright |
| Standard | ASTM B637 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 6 |
| Across flats | 10 mm |
| Length | 3000 mm |
| Material | Titanium alloy |
| Condition | Polished, Annealed, Cold drawn, Hot rolled |
| Standard | AMS 4928, ASTM B348 |
| Surface finish | Bright |
| Origin | Indian |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 9 |
| Across flats | 12 mm |
| Length | 3000 mm |
| Material | Titanium alloy |
| Condition | Pickled, Cold drawn, Annealed, Polished, Hot rolled |
| Standard | ASTM B348, DIN, AMS 4928 |
| Surface finish | Polished, Bright |
| Origin | Indian |
| Usage | Automotive, Fasteners |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C17200 (Alloy 25) |
| Diameter | 12mm |
| Temper | Annealed (A) |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM B196, RWMA Class 4, RWMA Class 3 |
| Electrical Conductivity | Min 45% IACS |
| Hardness | >35 HRC |
| Length | 3 meter |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C17510 (Alloy 3) |
| Diameter | 6mm |
| Temper | Annealed (A) |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM B194, ASTM B196, RWMA Class 4 |
| Electrical Conductivity | Min 45% IACS |
| Hardness | >35 HRC |
| Length | 1 meter |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | AB1 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 1000 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Drawn |
| Standard | IS 305 |
| Temper | As Manufactured |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Bushes, Pump Shaft, Valve Stem, Marine |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C17200 (Alloy 25) |
| Diameter | 12mm |
| Temper | Annealed (A) |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM B197, ASTM B194, ASTM B196, RWMA Class 4 |
| Electrical Conductivity | Min 45% IACS |
| Hardness | >35 HRC |
| Length | 3 meter |
| Make | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 50 mm |
| Grade / Type | Ferro Molybdenum |
| Length | 2000 mm (2 mtr) |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM B387 |
| Application | Furnace Parts, Heating Elements, Lighting |
| Surface Finish | Polished |
| Processing Mode | Forged |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy B2 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 2000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM B574 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | hastelloy B2 |
| Across Flats | 8 mm |
| Length | 2000 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Finish | Bright |
| Usage | Automotive Parts, Tooling, Fasteners, Shafting |
| Making Process | Hot Rolled |
View Complete details