Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | Bronze |
| Type | Plain Bush |
| Shape | Round |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Length | 25 mm |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Weight | 0.2 kg |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C17510 (Alloy 3) |
| Diameter | 12mm |
| Temper | Mill-Hardened (AT) |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM B196, RWMA Class 4, ASTM B197, RWMA Class 3, ASTM B194 |
| Electrical Conductivity | Min 45% IACS |
| Hardness | >35 HRC |
| Length | 1 meter |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | PB2 |
| Rod Diameter | 6 mm |
| Rod Length | 500 mm |
| Form | Solid Rod |
| Application | Electrical, Springs, Contacts, Bushes |
| Manufacturing Process | Drawn |
| Standard | IS 7814 |
| Surface Finish | Drawn |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | PB102 |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Length | 3 m |
| Usage | Bearing, Bushing, Electrical |
| Form | Straight Tube |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Manufacturing Type | Seamless |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | PB102 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 2 m |
| Usage | Bushing, Electrical, Bearing |
| Form | Coil |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Manufacturing Type | Seamless |
View Complete details
| Alloy Grade | C17200 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Temper | Annealed (A) |
| Width | 100 mm |
| Length | 300 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Hardness | 200 HV |
| Standard | ASTM B194 |
| Form | Sheet |
| Usage | Connectors, Electrical Contacts, Automotive, Mould Making |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Phosphor Bronze |
| Brand | Nenava Metal |
| Color | Golden |
View Complete details