Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade | Nickel 201 |
| Purity | 99.5% |
| Thickness | 5 mm |
| Form | Sheet |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B162, ASTM B160, ASTM B168 |
| Application | Electroplating, Battery |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 2000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM B574 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 16 mm |
| Material Grade | EN8 |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Bright (Cold Drawn) |
| Standard | IS 2062 |
| Length | 6 meter |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 10 mm |
| Length | 1500 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Extruded |
| Standard | IS 305 |
| Temper | As Manufactured |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Valve Stem, Pump Shaft, Marine |
| Hardness | 100–120 HB |
| Grade | C95400 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | C95400 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Extruded |
| Standard | IS 305 |
| Temper | As Manufactured |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Marine, Valve Stem, Fastener, Pump Shaft |
| Hardness | 120–140 HB |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 2000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM B335 |
| Manufacturing Process | Forged |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | AStm B 574 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 2000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B574 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 625 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B167 |
| End Finish | Plain End |
| Usage | Oil And Gas, Power Plant, Chemical Plant |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 0.89 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B622 |
| Form | Straight Tube |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Pharma, Chemical Plant, Offshore |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | CuNi 70/30 |
| Rod Diameter | 10 mm |
| Rod Length | 1000 mm |
| Standard | ASTM B151 |
| Application | Desalination, Marine, Heat Exchanger |
| Surface Finish | Bright |
| Form | Rod |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | Bundle |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | C95500 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 1000 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Extruded |
| Standard | IS 305 |
| Temper | As Manufactured |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Marine, Fastener, Pump Shaft |
| Hardness | 80–100 HB |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Alloy 201 |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 600 mm |
| Temper | Soft Annealed |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B168, ASTM B443, ASTM B163, ASTM B162 |
| Form | Plate |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian Make |
| Certification | Third Party Insp, Mill Test Cert |
View Complete details
| Material | inconel |
| Across Flats | 8 mm |
| Length | 2000 mm |
| Grade | EN8 |
| Finish | Bright |
| Usage | Fasteners, Tooling, Automotive Parts |
| Making Process | Cold Drawn |
| Tolerance | h11 |
View Complete details
| Grade | Grade 2 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Material | Pure titanium |
| Condition | Polished, Centerless ground, Hot rolled, Cold rolled |
| Standard | JIS, ASTM B348, AMS 4928 |
| Surface finish | Bright, Black, Turned |
View Complete details
| Material | Alloy Steel |
| Diameter | 32 mm |
| Length | 4000 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Finish | Ground |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Delivery Condition | As Rolled |
| Usage | Construction, Railway, Automotive, Machinery |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Single Piece Length | 6 meter |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Nenava Metal |
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Material Grade | UNS N04400 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Hastelloy |
| Across Flats | 27 mm |
| Length | 6000 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Finish | Bright |
| Usage | Tooling, Automotive Parts, Shafting, Fasteners |
| Making Process | Hot Rolled |
| Brand | Local Mill |
| Tolerance | h11 |
View Complete details