Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Flange Type | Socket Weld |
| Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 600 |
| Face Type | Flat Face |
| Standard | ASME B16.47 |
| Schedule | Sch 10 |
| Material Grade | SS304L |
| Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Hastelloy C22 |
| Fitting Type | Fittings |
| Form | Butt Weld |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Pressure Rating | SCH 10 |
| Standard | ASTM B366 |
| Application | Chemical, Flue Gas, Fertilizer, Pharma |
| Surface Finish | Pickled |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Valve Design | Ball Type |
| Body Material | SS304 |
| End Connection | Flanged |
| Mounting | Tank Bottom |
| Operation | Manual |
| Seat Material | PTFE |
| Inlet Size | 3 inch |
| Outlet Size | 1 inch |
View Complete details
Product Brochure
| Type | Seamless |
| Size (Nominal Bore) | 2 inch |
| Schedule | SCH 40/40S |
| End Connection | Plain End (PE) |
| Standard | ASTM A312 |
| Grade | 317L |
| Length | 6 m |
| Surface Finish | Annealed & Pickled |
| Make | Imported |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 88.9 mm |
| Schedule | Schedule 5 |
| Grade | 409 |
| Pipe Shape | Round |
| Pipe Length | 3 m |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Structural, Railing, Water Line, Process Piping, Furniture |
| End Finish | Plain End |
View Complete details
Product Brochure
| Pipe Size | 40×60 mm |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Grade | 304 |
| Manufacturing Method | Welded |
| Pipe Length | 3 m |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Structural, Furniture, Railing |
| Standard | ASTM A554, ASTM A312, EN 10296 |
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Diameter | 20 mm |
| Grade | SS304L |
| Bend Angle | 90° |
| Surface Finish | Mill Finish |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASME B16.9 |
| Usage | Pharma, Food Grade |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 304 |
| Size | 50x50 mm (2x2") |
| Thickness | 1.2 mm (18 G) |
| Finish | Mirror Finish |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Length | 6 m (20 ft) |
View Complete details
Product Brochure
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Grade | 202 |
| Manufacturing Method | ERW |
| Pipe Length | Custom Length |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Furniture, Structural, Automotive, Railing |
| Standard | ASTM A312, ASTM A554, EN 10296 |
View Complete details
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
View Complete details
| Valve Design | Disc Type |
| Body Material | SS304 |
| End Connection | Butt weld |
| Mounting | Tank Bottom |
| Operation | Manual |
| Seat Material | PTFE |
| Inlet Size | 3 inch |
| Outlet Size | 1 inch |
View Complete details
| Grade | 304 |
| Size | 50x50 mm (2x2") |
| Thickness | 1.5 mm (16 G) |
| Finish | Matte Finish |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Length | 6 m (20 ft) |
View Complete details
Product Brochure
| Pipe Size | 63 mm |
| Flange Material | Mild Steel |
| Usage Area | STP Wall, Water Tank, Basement Wall, Lift Pit, Roof Slab |
| Pipe Material | CPVC |
| Seal Type | Single Seal |
| Coating | Epoxy Coated |
| Waterproofing Type | Concrete Puddle |
| Bolt Hole | Without Holes |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | P22 |
| Schedule | Sch 40 |
| Type | Seamless |
| End Connection | Beveled End |
| Length | 6 Meters |
| Standard | ASME, BS, ASTM, IS |
| Form | Round |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | IS 2062 E250 |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 1000 mm |
| Surface Finish | HR Black |
| Length | 2440 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Edge | Mill Edge |
| Test Certificate | Mill TC |
View Complete details