Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | Alloy Steel |
| Across Flats | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Finish | Bright |
| Usage | Fasteners, Tooling, Shafting, Machined Parts, Automotive Parts |
| Making Process | Hot Rolled |
| Tolerance | h11 |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 15 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | IS 1161 YST 210 |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Bright |
| Pipe Length | 3 m |
| Manufacturing Standard | IS 1161 |
| Application | Automotive, General Engineering, Furniture, Structural |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Length of Pipe | 6 m |
| Material | Inconel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Nenava Metal |
View Complete details
| Material Grade | Inconel 625 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B446 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 3000 mm |
| Grade | IS2062 |
| Finish | Hot Rolled |
| Shape | Round |
| Usage | Shafting, Tooling, Construction, Fabrication, General Engineering |
View Complete details