Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade | 6082 |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 25 mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T651 |
| Finish | Mill Finish |
| Alloy Series | 1000 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
| Grade | Grade 2 |
| Sheet Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Finish | Cold Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Application | Heat Exchanger, Chemical |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Flange Type | Blind |
| Nominal Size | 0.75 in |
| Pressure Rating | 300 Class |
| Inconel Grade | Inconel 800 |
| Standard | EN 1092-1, ANSI B16.5, JIS, DIN, ASME B16.5 |
| Facing | Raised Face |
| Finish | Shot Blasted |
| End Connection | Raised Face |
| Origin | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 1 in |
| Material Grade | SS304 |
| Pressure Rating | 300 |
| Spade Thickness | 5 mm |
| Spacer Thickness | 5 mm |
| Standard | ASME B16.5 |
| Finish | Pickled Passivated |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Hastelloy C22 |
| Surface Finish | No.1 Finish |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 600 mm |
| Length | 1000 mm |
| Standard | ASTM B575, ASTM B622 |
| Ni Content | 54–60% |
| Form | Coil |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 600 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B167 |
| End Finish | Plain End |
| Usage | Power Plant, Chemical Plant, Oil And Gas |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | A286 |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1000 mm |
| Temper | Soft Annealed |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B168, ASTM B163, ASTM B443, ASTM B162 |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian Make |
| Certification | Mill Test Cert, Third Party Insp |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Hastelloy C276 |
| Fitting Type | Fittings |
| Form | Butt Weld |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Pressure Rating | SCH 10 |
| Standard | ASTM B366 |
| Application | Pharma, Flue Gas, Chemical |
| Surface Finish | Machined |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 601 |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B167 |
| End Finish | Bevel End |
| Usage | Oil And Gas |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 800 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B166 |
| Manufacturing Process | Forged |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 800 |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Wall Thickness | 8 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| End Finish | Plain End |
| Usage | Oil And Gas, Power Plant |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Monel 400 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 0.89 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B163 |
| Form | Straight Tube |
| Usage | Marine, Chemical Plant, Oil And Gas |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 6 mm |
| Steel Grade | 304L |
| Length | 6 m |
| Finish | Bright |
| Form | Hot Rolled |
| Test Certificate | Mill TC |
| Standard | ASTM A276 |
| Origin | Indian |
| Application | Fastener, Shaft, Construction, Fabrication |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | AB2 |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 300 mm |
| Length | 1000 mm |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Standard | IS 305 |
| Surface Finish | Polished |
| Temper | As Rolled |
| Usage | Valve Part, Wear Plate, Pump Part, Marine |
| Hardness | 80–100 HB |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Inconel 625 |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Pickled |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 20 mm |
| Standards | ASTM B166 |
| Coating | Self Finish |
| Application | Aerospace |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Monel 400 |
| Fitting Type | Fittings |
| End Connection | Screwed NPT |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Size | 1/4 inch |
| Elbow Angle | 45 Deg |
| Standard | BS 3799, MSS SP 79, ASME B16.11, MSS SP 83 |
| Sea Water Use | Yes |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy | Inconel 625 |
| Shape | Round |
| Diameter | 6 mm |
| Condition | Solution Annealed |
| Length | 3 m |
| Standards | ASTM B865, ASTM B164, ASTM B446, ASTM B425, ASTM B166 |
| Surface Finish | Black |
| Usage | Power Plant, Chemical Plant, Oil Gas, Aerospace |
View Complete details
Product Brochure
| Thread Size | M8 |
| Material Grade | SS 304 |
| Nut Type | Heavy Hex Nut |
| Thread Type | Metric |
| Standard | ISO |
| Surface Finish | Bright |
| Property Class | A2-70 |
| Pack Size | 500 Piece |
| Usage | Pipe Support, Stud Bolt, Foundation Bolt |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 3/4 inch |
| Schedule | SCH 20 |
| End Type | Short Stub End |
| Material Grade | ASTM A234 WPB |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Black |
| Pipe Connection | Butt Weld |
| Face Type | Flat Face |
| Usage Industry | Shipbuilding, Oil And Gas, Chemical, Pharma |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 2 |
| Plate Thickness | 4 mm |
| Plate Width | 1000 mm |
| Plate Length | 2000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Size | M8 |
| Thread Type | Metric |
| Grade | Monel 400 |
| Length | 20 mm |
| Finish | Plain |
| Head Type | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Coating | Uncoated |
| Packaging | Box |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 7 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 3000 mm |
| Material | Titanium alloy |
| Condition | Polished, Cold rolled, Hot rolled, Centerless ground |
| Standard | JIS, AMS 4928, ASTM B348 |
| Surface finish | Bright, Ground, Polished, Black |
| Origin | Indian |
| Usage | Chemical, Automotive, Aerospace, Medical, Oil and gas |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B574 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 718 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B167 |
| End Finish | Plain End |
| Usage | Chemical Plant, Power Plant, Oil And Gas |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B619 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Monel K500 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1.24 mm |
| Manufacturing Type | Welded |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B163 |
| Form | Straight Tube |
| Usage | Marine, Oil And Gas, Chemical Plant |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Diameter | 2 inch (50NB) |
| Thickness | 1.2 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Finish | Polished |
| End Type | Plain End (PE) |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 8 mm |
| Steel Grade | 304L |
| Length | 3 m |
| Finish | Bright |
| Form | Cold Drawn |
| Test Certificate | Mill TC |
| Standard | ASTM A276 |
| Origin | Indian |
| Application | Shaft, Fastener, Chemical Plant |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Inconel 600 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 600 mm |
| Length | 1000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B168, ASME SB168, ASTM B443 |
| Form | Sheet |
| Nickel Content | Above 60% |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Alloy 20 |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 3 m |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Standard | ASTM B468 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Chemical Plant, Fertilizer, Pharma |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1.6 mm |
| Material Grade | IS 2062 E250 |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 900 mm |
| Length | 1800 mm |
| Hardness/Temper | Annealed (Soft) |
| Form | Sheet |
| Coating Type | GI |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | CuNi 90/10 |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1000 mm |
| Temper | Half Hard |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B171 |
| Form | Plate |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Heat Exchanger, Marine, Desalination |
View Complete details
| Length of Pipe | 9 m |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Material | Inconel |
| Grade | 625 |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Nenava Metal |
View Complete details
| Length of Pipe | 9 m |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Material | Inconel |
| Grade | 600 |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Nenava Metal |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Material | Inconel |
| Grade | 600 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Diameter | 8 mm |
| Length | 3 m |
| Finish | Black |
| Steel Grade | 316 |
| Form | Hot Rolled |
| Test Certificate | Mill TC |
| Standard | ASTM A276 |
| Origin | Indian |
| Application | Chemical Plant, Food Grade, Pharma |
View Complete details
| Size | M6 |
| Alloy Grade | Al 6082 |
| Finish | Clear Anodised |
| Thread Type | UNC |
| Colour | Silver |
| Usage | Automotive, Aerospace, General |
| Nut Type | Hex Nut |
| Feature | Corrosion Proof, Light Weight, Non Magnetic |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
| Fastener Type | Nut |
| Size | M10 |
| Thread Type | UNC |
| Grade | Monel K500 |
| Length | 60 mm |
| Finish | Plain |
| Head Type | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Coating | Uncoated |
View Complete details
| Fitting Type | Outlet Fitting |
| Size | 3/4 inch |
| Duplex Grade | UNS S32205 |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASTM A815, DIN, ASTM A182 |
| Surface Finish | Pickled |
| Application | Water Treatment, Chemical Process, Oil & Gas |
| Working Pressure | Class 300 |
View Complete details
| Material Grade | Inconel 800 |
| Diameter | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B166 |
| Manufacturing Process | Rolled |
View Complete details