Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Alloy Grade | Hastelloy C22 |
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | No.1 Finish |
| Width | 800 mm |
| Length | 2000 mm |
| Tempering | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B575 |
| Ni Content | 54–60% |
| Form | Sheet |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B622 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Oil And Gas, Chemical Plant, Pharma |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B622 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 2000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM B574 |
| Manufacturing Process | Forged |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C4 |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Wall Thickness | 0.89 mm |
| Length | 1 m |
| Standard | ASTM B626 |
| Usage | Pharma, Offshore, Chemical Plant |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Form | Straight Tube |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Material | Hastelloy |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Grade | C22 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B622 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details