Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Fastener Type | Hex Nut |
| Grade | Grade 5 |
| Size | M4 |
| Standard | ASTM B348 |
| Finish | Pickled |
| Application | Aerospace, Medical, Oil Gas |
| Head Style | Hex Head |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Ta2 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 1000 mm |
| Usage | Pharma, Chemical Plant |
| Standard | ASTM B521 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Pickled |
| Form | Straight Tube |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Hastelloy C22 |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2440 mm |
| Tempering | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B622, ASTM B575, ASME SB575 |
| Ni Content | 54–60% |
| Form | Sheet |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy B2 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 3000 mm |
| Finish | Polished |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM B335 |
| Manufacturing Process | Forged |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 600 |
| Outer Diameter | 150 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B167 |
| End Finish | Bevel End |
| Usage | Chemical Plant |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 2 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Monel Grade | Monel 400 |
| Standard | JIS, DIN, ANSI B16.5, ASME B16.5 |
| Facing | Raised Face |
| Finish | Polished |
| End Connection | Raised Face |
| Origin | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | UNS N05500 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B164 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Size | 40x40 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Angle Type | Equal Angle |
| Length | 3 m |
| Finish | Mill Finish |
| Application | Architectural, Structural, Industrial, Fabrication |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | ASTM A335 P11 |
| Outer Diameter | 21.3 mm |
| Wall Thickness | 3.2 mm |
| Schedule | SCH 80 |
| Length | 6 m |
| End Type | Beveled End |
| Surface Finish | Pickled |
| Application | Petrochemical, Heat Exchanger, Fertilizer, Power Plant, Boiler Pipe, Oil And Gas |
View Complete details
Product Brochure
| Monel Grade | Monel 400 |
| Wire Diameter | 1.50 mm |
| Condition | Annealed |
| Application | Marine, Heat Exchangers, Chemical |
| Form | Spool |
| Surface Finish | Bright |
| Standard | ASTM B164 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Tube Size | 3/8 inch |
| Material | Brass |
| Ferrule Type | Double Ferrule |
| End Connection | Tube x Tube |
| Working Pressure | Up to 100 bar |
| Thread Type | BSP |
| Media | Gas, Chemical, Oil, Water, Air |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Fastners |
| Grade | Hastelloy C22 |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Pickled |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | UNC |
| Length | 20 mm |
| Standards | ASTM B574, ASTM B622 |
| Coating | Self Finish |
| Application | Marine, Pollution Control, Chemical, Pharmaceutical |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Alloy Steel |
| Fitting Type | Fittings |
| Size | 3 inch |
| Schedule | SCH 10 |
| End Type | Bevel End |
| Standard | ASME B16.9 |
| Radius Type | Short Radius |
| Connection | Butt Weld |
| Series | Seamless |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | CuNi 70 30 |
| Fitting Type | fittings |
| Nominal Size | 3 inch |
| End Connection | Socket Weld |
| Application | Ship Building, Marine, Offshore, Desalination |
| Standard | ASTM B467 |
| Form | Seamless |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 347 |
| Diameter | 315 mm (12.5 in) |
| Thickness | 1.2 mm |
| Finish | 2B Finish |
| Type | Solid |
| Quality | Deep Draw (DD) |
| Edge Type | Smooth Edge |
| Protective Guard | Yes |
| Cutting Method | Laser Cut |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy B2 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 3000 mm |
| Finish | Polished |
| Delivery Condition | Hot Rolled |
| Standard | ASTM B335 |
| Manufacturing Process | Forged |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B574 |
| Manufacturing Process | Forged |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 825 |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B167 |
| End Finish | Plain End |
| Usage | Power Plant, Chemical Plant, Aerospace, Oil And Gas |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B622 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Oil And Gas, Pharma, Offshore, Chemical Plant |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Duplex steel |
| Diameter | 6 mm |
| Coil Weight | 1.5 MT |
| Grade | IS 2062 |
| Surface Finish | As Rolled |
| Usage | Wire Drawing, Spring Making, Construction, Fasteners |
| Making Process | Hot Rolled |
| Packing | Loose Coil |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Hastelloy B2 |
| Thickness | 1 mm |
| Surface Finish | No.1 Finish |
| Width | 600 mm |
| Length | 1000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B575, ASME SB575, ASTM B622 |
| Ni Content | 54–60% |
| Form | Sheet |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | PB1 |
| Shape | Round |
| Diameter | 6 mm |
| Hardness | Soft |
| Length | 1000 mm |
| Standard | IS |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Marine, Automotive, Electrical |
View Complete details
Product Brochure
| Purity | 99.9 % |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | Cold Rolled |
| Grade | Pure Moly |
| Application | Furnace Part |
| Width | 500 mm |
| Length | 100 mm |
| Hardness | 150 HV |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Inconel 600 |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 25 mm |
| Standards | ASTM B446, ASTM B166, ASTM B637 |
| Coating | PTFE Coated |
| Application | Petrochemical, Aerospace, Furnace, Gas Turbine, Power Plant |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Stud |
| Size | M6 |
| Thread Type | Metric |
| Grade | Monel K500 |
| Length | 20 mm |
| Finish | Plain |
| Head Type | Hex |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Size | M8 |
| Thread Type | UNC |
| Grade | Monel 400 |
| Length | 25 mm |
| Finish | Plain |
| Head Type | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Coating | Uncoated |
| Packaging | Box |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Hastelloy C22 |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 20 mm |
| Standards | ASTM B622, ASTM B619, DIN, ASTM B574 |
| Coating | PTFE Coated |
| Application | Chemical, Pharmaceutical, Petrochemical, Marine, Pollution Control |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Size | M8 |
| Thread Type | Metric |
| Length | 20 mm |
| Material Grade | B16, 8.8, Alloy Steel, High Tensile |
| Finish | Dacromet, Zinc Plated, Hot Dip Galv, Blackodised |
| Head Type | Hex |
| Drive Type | Hex |
| Coating | Nickel Plated, HDG, Zinc Flake, Uncoated |
| Packaging | Box |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Inconel 601 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Surface Finish | No.1 Finish |
| Width | 600 mm |
| Length | 1000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B168, ASTM B443, ASTM B463, ASME SB168 |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Grade | Alloy 20 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2000 mm |
| Tempering | Soft |
| Standard | ASTM B463, ASTM B464, ASTM B906, ASME SB463, ASME SB464 |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 2205 |
| Thickness | 3 mm |
| Standards | ASTM A480, ASTM A240 |
| Finish | No.1 |
| Width | 1219 mm |
| Length | 2500 mm |
| Corrosion Class | Duplex |
| Origin | Indian |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 5 |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Form | Straight |
| Standard | ASTM F67, ASTM B348 |
| Application | Medical Implant, Chemical Plant |
| Surface Finish | Pickled |
| Coil Weight | 1 kg |
| Tensile Strength | 350 MPa |
| Melting Point | 1668°C |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
| Material | Hastelloy |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size/Diameter | 3 inches |
| Fitting Type | Tee |
| Connection Type | Male |
| Material | Brass |
| Color | Copper |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Length of Pipe | 6 m |
| Material | Hastelloy |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
| Length of Pipe | 6 m |
| Material | Hastelloy |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Hastelloy |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Grade | C22 |
| Single Piece Length | 18 meter |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Single Piece Length | 18 meter |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Material | Hastelloy |
| Grade | C276 |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Length of Pipe | 6 m |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Material | Hastelloy |
| Grade | B3 |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Length of Pipe | 6 m |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Material | Hastelloy |
| Grade | B2 |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details