Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Diameter | 30 mm |
| Grade | 85/5/5/5 |
| Form | Round Bar |
| Length | 8 ft |
| Finish | Bright |
| Usage/Application | Bearings, Gears, Marine Hardware, Bushings, Pump Parts |
| Test & Certification | MTC Available, Ultrasonic Test, NABL Certified |
| Material | Gun Metal |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 30 mm |
| Grade | LTB 2 |
| Form | Round Bar |
| Length | 1 ft |
| Finish | Bright |
| Usage/Application | Pump Parts, Bushings, Bearings |
| Test & Certification | MTC Available, Ultrasonic Test |
| Material | Gun Metal |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | PB102 |
| Rod Diameter | 8 mm |
| Rod Length | 500 mm |
| Form | Solid Rod |
| Application | Contacts, Electrical, Springs, Bushes |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Standard | BS 2874 |
| Surface Finish | Drawn |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | PB102 |
| Tin Content | 4 % |
| Form | Sheet |
| Hardness | Half Hard |
| Standard | IS |
| Finish | Mill Finish |
| Application | Automotive, Electrical, Springs |
| Packaging Type | Pallet |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Leaded Gunmetal |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Brand | Nenava Metal |
| Color | Silver |
View Complete details
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 18 meter |
| Size/Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Polished |
View Complete details
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 18 meter |
| Size/Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
View Complete details
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
View Complete details