Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade | 2205 |
| Nominal Diameter | 3/4 in |
| Pipe Type | Seamless |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASTM A790 |
| End Connection | Plain End |
| Surface Finish | Pickled |
| Application | Offshore, Chemical, Refinery, Desalination |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Super Duplex 2507 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 2000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM A276 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 2205 |
| Shape | Round |
| Diameter | 8 mm |
| Finish | Bright |
| Length | 6 m |
| Standard | ASTM A479 |
| Origin | Indian |
| Test Certificate | Lab TC |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Super Duplex 32750 |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 2000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM A276 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
| Diameter/Thickness | 4 inch |
| Grade | 316 |
| Length | 9 m |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
View Complete details