Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Size (Diameter) | 6.35 mm (1/4 in) |
| Form | Straight Pipe |
| Type | Soft (Annealed) |
| Wall Thickness | 0.70 mm |
| Length | 15.24 m (50 ft) |
| Material Grade | DHP Copper |
| Coating | PVC Coated |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm (14 Gauge) |
| Size (Length x Width) | 14 in x 48 in |
| Grade | 70/30 (CuZn30) |
| Temper | Soft (Annealed) |
| Finish | Plain |
| Application | Electrical, Industrial, Hardware, Architectural |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 304L |
| Outer Size | 19×19 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Length | 3 m |
| Finish | Mill finish |
| Forming Type | Welded |
| Surface Treatment | Pickled, Annealed, Passivated, Cold drawn |
| Steel Standard | ASTM A312 |
| End Type | Plain end |
| Application | Furniture, Construction, Railings, Fabrication |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1 mm (20 Gauge) |
| Size (Length x Width) | 8 ft x 4 ft |
| Grade | 63/37 (CuZn37) |
| Temper | Soft (Annealed) |
| Finish | Polished |
| Application | Architectural |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 30 mm |
| Grade | LTB 2 |
| Form | Hollow Bar |
| Length | 3 ft |
| Finish | Black |
| Usage/Application | Bearings, Bushings, Gears |
| Test & Certification | Ultrasonic Test, MTC Available, NABL Certified |
| Material | Gun Metal |
View Complete details
Product Brochure
| Size (Diameter) | 12.7 mm (1/2 in) |
| Form | Straight Pipe |
| Type | Soft (Annealed) |
| Wall Thickness | 0.70 mm |
| Length | 3.05 m (10 ft) |
| Material Grade | DHP Copper |
| Coating | PVC Coated |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | EC Grade |
| Length | 1 m |
| Insulation | Bare |
| Usage | Bus Duct, Panel Board |
| Temper | T5 |
| Bar Width | 25 mm |
| Thickness | 5 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 3 mm |
| Width | 25 mm (1 inch) |
| Alloy | Commercial Grade |
| Temper | O (Soft) |
| Length | 12 ft (3.6 m) |
| Application | Fabrication, Electrical, Automobile, Packaging |
| Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Plate Type | Busbar Plate |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 32 mm |
| Length | 500 mm |
| Copper Grade | ETP Copper |
| Finish | Mill Finish |
| Hardness | Soft |
| Application | Earthing, Heat Exchanger, Machining, Busbar |
| Standard | ASTM Standard, IS Standard |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | ETP Grade |
| Flat Thickness | 4 mm |
| Flat Width | 16 mm |
| Conductor Type | Tinned |
| Hardness | Half Hard |
| Application | Transformer, Panel Board, Switchgear |
| Standard | IS 191 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Length | 2 m |
| Packaging Type | Bundle |
View Complete details
Product Brochure
| Shape | Bar |
| Grade | W70Cu30 |
| Thickness | 1 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Purity | 98.0 % |
| Finish | Polished |
| Width | 10 mm |
| Melting Point | 2600 degree c |
| Length | 100 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Shape | Bar |
| Brand | H.C. Starck |
| Grade | W70Cu30 |
| Thickness | 2 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Purity | 99.9 % |
| Finish | Polished |
| Width | 10 mm |
| Melting Point | 2600 degree c |
| Length | 100 mm |
View Complete details
| Inner Diameter | 100 mm |
| Outer Diameter | 72 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Material | Copper |
View Complete details
| Outer Diameter | 1/4 inch (6.35mm) |
| Wall Thickness | 0.9mm (20 SWG) |
| Temper | Half Hard (Straight) |
| Application | AC & Refrigeration |
| Standard | ASTM B280 |
| End Type | One End Expanded |
| Length | 15.24 m (50 ft) |
| Material Grade | DHP (Cu-DHP) |
| Coating | Uncoated |
View Complete details
| Shape | Round |
| Form | Pipe |
| Grade | ETP |
| Purity | 99.99 % |
| Brand | Sterlite |
| Hardness | Soft |
| Tensile Strength | 200-250 mpa |
| Usage/Application | Electrical |
| Production Method | Electrolytic |
View Complete details
| Diameter | 8 mm |
| Grade | IS 319 Grade 3 |
| Length | 3 m |
| Temper | Tensile 350 MPa |
| Application | Plumbing, General Engineering, Fasteners, Machining |
| Surface Finish | Bright |
| Standard | IS 319 |
| Country Of Origin | India |
| Packaging Type | Bundle |
View Complete details
| Finish | Plain |
| Alloy Grade | EC Grade |
| Length | 1 m |
| Insulation | Bare |
| Usage | Switchgear, Bus Duct, Panel Board |
| Temper | T6 |
| Bar Width | 25 mm |
| Thickness | 5 mm |
View Complete details
| Grade | 202 |
| Size | 50x50 mm (2x2") |
| Thickness | 1.5 mm (16 G) |
| Finish | Matte Finish |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Length | 6 m (20 ft) |
| material | ss |
View Complete details
Product Brochure
| Channel Type | C Channel |
| Size | 100×50 mm |
| Grade | 321 |
| Thickness | 8 mm |
| Length | 12000 mm |
| Finish | Cold Formed |
| Standard | ASTM A276 |
| Usage | Structure, Support, Framing, Solar Mount |
View Complete details
Product Brochure
| Flange Type | Slip On |
| Nominal Size | 0.75 inch |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Aluminum Grade | 6082 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Face Type | Raised Face |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Aerospace, Chemical, Plumbing |
| Connection | Welded |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C17510 (Alloy 3) |
| Diameter | 10mm |
| Temper | Annealed (A) |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM B196, RWMA Class 4, ASTM B197, ASTM B194 |
| Electrical Conductivity | Min 45% IACS |
| Hardness | >35 HRC |
| Length | 3 meter |
| Make | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Grade | 63/37 |
| Size (Width x Length) | 4 ft x 8 ft |
| Form | Sheet |
| Hardness | Soft (Annealed) |
| Usage/Application | General Purpose |
| Surface Finish | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Type | Bushes |
| Shape | Round |
| Length | 95mm |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Inner Diameter | 5 mm |
| Weight | 100 g |
| Hardness | 60 HRC |
| Thickness | 2 mm |
| Tensile Strength | 200 MPa |
| Tolerance | 1 mm |
| Material | Copper |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 1 mm |
| Wall Thickness | 0.4 mm |
| Coil Length | 15 m |
| Material Grade | C11000 ETP |
| Temper | Soft |
| Usage | Air Conditioner, Gas Control |
| Inside Diameter | 1.2 mm |
| End Finish | Plain End |
| Packaging Type | Plastic Coil |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 25 mm |
| Grade | EN 8D |
| Length | 6 m |
| Finish | Bright |
| Condition | As Rolled |
| Shape | Round Bar |
| Test Certificate | Available |
View Complete details
Product Brochure
| End Size | 1 x 1/2 inch |
| CS Grade | ASTM A420 WPL6 |
| Reducer Type | Concentric |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 20 |
| Pressure Rating | 300 Class |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Painted |
| Application | Oil and Gas, Hydraulic, Chemical, Fire Fighting, Refinery, Water Line |
View Complete details
Product Brochure
| Channel Type | C Channel |
| Size | 100×50 mm |
| Grade | 316 |
| Thickness | 5 mm |
| Length | 6000 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Standard | IS 808 |
| Usage | Support, Framing, Structure, Solar Mount |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | CuNi 90 10 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Manufacturing Type | Welded |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B466 |
| Form | Straight Tube |
| Usage | Marine, Condenser, Heat Exchanger |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C17200 (Alloy 25) |
| Diameter | 12mm |
| Temper | Mill-Hardened (AT) |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM B196, RWMA Class 3, RWMA Class 4 |
| Electrical Conductivity | Min 45% IACS |
| Hardness | >35 HRC |
| Length | 1 meter |
| Make | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | C95400 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 1000 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Extruded |
| Standard | IS 305 |
| Temper | As Manufactured |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Marine, Pump Shaft, Fastener |
| Hardness | 80–100 HB |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | C95400 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 1500 mm |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | Extruded |
| Temper | As Manufactured |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Pump Shaft, Marine, Valve Stem, Fastener |
| Hardness | 80–100 HB |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | DLP Grade |
| Rod Diameter | 8 mm |
| Rod Length | 3 m |
| Shape | Round |
| Conductor Type | Bare |
| Application | Earthing, Switchgear, Motor, Machining |
| Standard | IS 613 |
| Hardness | Soft |
| Surface Finish | Bright |
| Packaging Type | Bundle |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Bronze |
| Rod Diameter | 40 mm |
| Rod Length | 3 m |
| Shape | Round |
| Conductor Type | Bare |
| Application | Earthing, Machining, Motor, Switchgear |
| Standard | IS 613 |
| Hardness | Soft |
| Surface Finish | Bright |
| Packaging Type | Bundle |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | R05200 (Unalloyed) |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 1000 mm (1 mtr) |
| Standard | ASTM B365 |
| Form | Round Bar |
| Condition | Annealed |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | CuNi 70/30 |
| Thickness | 3 mm |
| Temper | Half Hard (H02) |
| Width | 400 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B122 |
| Form | Sheet |
| Usage | Desalination, Power Plant, Chemical Plant, Marine, Heat Exchanger |
| Thickness Tolerance | +-0.05 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C70600 |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 1000 mm |
| Temper | Half Hard |
| Finish | Bright Finish |
| Standard | DIN 17664, ASTM B171, ASTM B122 |
| Form | Plate |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C17200 (Alloy 25) |
| Diameter | 12mm |
| Temper | Annealed (A) |
| Shape | Round |
| Standard | RWMA Class 3, RWMA Class 4, ASTM B196 |
| Electrical Conductivity | Min 45% IACS |
| Hardness | >35 HRC |
| Length | 1 meter |
| Make | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | C17510 (Alloy 11) |
| Thickness | 1.0 mm |
| Temper | H (TD04) |
| Width | 300 mm |
| Form | Strip (Coil) |
| Standard | QQC 533, DIN 17666, AMS 4532, ASTM B194, ASTM B534 |
| Electrical Conductivity | 45-60% IACS |
View Complete details
Product Brochure
| Cable Size | 25 sqmm |
| Stud Size | M6 |
| Material | Aluminium Palm |
| Palm Type | Straight |
| Plating | Tin Plated |
| Standard | IS 8309 |
| Finish | Bright |
| Application | Transformer, Bus Duct, Panel Board |
| Operating Temperature | Up to 105 C |
View Complete details
Product Brochure
| Form | Coil |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Bus Bars |
| Brand | Techinstro |
| Grade | C11000 |
| Thickness | 0.1 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Purity | 99.9 % |
| Width | 500 mm |
View Complete details