Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Alloy Grade | 1100 |
| Temper | H14 |
| Manufacturing Process | Hot Rolled |
| Type | Sheet |
| Thickness | 0.2 mm |
| Width | 4 feet |
| Surface Treatment | Polished |
| Length | 3 feet |
| Material | Aluminum |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 6 mm |
| Grade | IS 319 Grade 2 |
| Length | 3 m |
| Temper | Tensile 350 MPa |
| Application | Fasteners, General Engineering, Aerospace, Plumbing, Machining |
| Surface Finish | Chrome Ready |
| Standard | EN 12165 |
| Country Of Origin | India |
| Packaging Type | Steel Strapped |
| Shape | Round |
View Complete details
Product Brochure
| Section Size | 25x25 mm |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Length | 5 m |
| Alloy Grade | 6061 |
| Temper | T6 |
| Finish | Anodised |
| Usage | Fabrication, Furniture, Railings, Structure |
| Surface Treatment | Powder Coating, Anodising |
| Country Standards | IS, EN, BS |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 5083 |
| Temper | H14 |
| Manufacturing Process | Hot Rolled |
| Type | Sheet |
| Thickness | 0.2 mm |
| Width | 4 feet |
| Surface Treatment | Polished |
| Length | 3 feet |
| Material | Aluminum |
View Complete details
| Surface Treatment | Polished |
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | A Grade |
| Alloy | With Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminum |
| Product Type | Sheet |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | PB2 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 3 m |
| Usage | Bearing, Bushing, Electrical |
| Form | Straight Tube |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Manufacturing Type | Seamless |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Unit Length | 6 m |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Grade | 2000 Series |
| Shape | Round |
| Material | Aluminium Bronze |
| Color | Golden |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details