Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Metal Combination | Cu–Al |
| Base Thickness | 1 mm |
| Clad Thickness | 0.2 mm |
| Clad Ratio | 10:90 |
| Sheet Width | 300 mm |
| Bonding Process | Roll Bonded |
| Usage | Earthing, Busbar, Transition Joint, Lug Pad |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Plate |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Metal Combination | Al–Cu |
| Base Thickness | 1 mm |
| Clad Thickness | 0.2 mm |
| Clad Ratio | 10:90 |
| Sheet Width | 150 mm |
| Bonding Process | Roll Bonded |
| Usage | Busbar, Transition Joint |
View Complete details
Product Brochure
| Shape | Round |
| Inner Diameter (ID) | 10 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Outer Diameter (OD) | 24 mm |
| Composition Ratio (Al:Cu) | 80:20 |
| Material Combination | Copper / Aluminium |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Thickness | 0.8 mm |
| Color | Golden |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Strip Material | Bimetallic |
| Shape | Square |
| Usage | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details