Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Wire Size | SWG 8 |
| Conductor Class | Class 2 Stranded |
| Alloy Grade | EC Grade 1350 |
| Conductor Shape | Round |
| Surface Finish | Bright |
| Application | Earthing, Binding Wire, Transformer Coil, Cable Making, Riveting Wire, Motor Winding |
| Standard | IS 8130 |
| Packaging Type | Plastic Spool |
| Temper | Soft |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Wire Size | SWG 18 |
| Conductor Class | Class 1 Solid |
| Alloy Grade | EC Grade 1350 |
| Conductor Shape | Round |
| Surface Finish | Bright |
| Application | Binding Wire, Riveting Wire, Cable Making |
| Standard | IS 8130 |
| Packaging Type | Plastic Spool |
| Temper | Soft |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Wire Type | PVC Insulated |
| Size (Diameter) | 1.5 mm |
| Number of Cores | Single Core |
| Material/Purity | Aluminum Alloy |
| Insulation Material | Cotton (DCC) |
| Application | Thermal Spraying, Motors, General Wiring, Rivets, Winding & Coils, Overhead Lines |
| Packaging Type | Spool / Bobbin |
| Standard | IS:694 |
| Temper | Hard |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Grade | 19000 |
| Size | Max. 9.5 mm dia |
| Brand | Nenava Metal |
| Material Grade | Al 99.5% |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Material | Aluminium |
| Standard | BS4449 |
| Material Grade | 6063 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Shape | Flats |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 6061 |
| Across Flats | 8 mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T651 |
| Finish | Bright |
| Usage | Hydraulic, Automobile, Aerospace |
| Alloy Series | 6000 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details