Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material Grade | ASTM A213 T22 |
| Outer Diameter | 21.3 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Schedule | SCH 20 |
| Length | 3 m |
| End Type | Plain End |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Surface Finish | Pickled |
| Application | Mechanical, Automotive, Heat Exchanger, Structural, Oil And Gas, Boiler Tube |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | P9 |
| Outer Diameter | 50.8 mm (2 in) |
| Schedule | Sch 40 |
| Type | ERW (Welded) |
| End Connection | Beveled End |
| Length | 6 Meters |
| Standard | ASME, ASTM, API |
| Brand | ISMT |
| Inspection | IBR Approved |
| Form | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Thickness | 6 mm |
| Grade | 7075 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum Alloy |
| Brand | Nenava Metal |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Standard | ASTM A213 - ASME SA 213 T91 |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Standard | ASTM A213 and ASME SA 213 T2 |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Brand | Nenava Metal |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Standard | ASTM A213 and ASME SA 213 T5 |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Industrial |
| Brand | Nenava Metal |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Standard | ASTM A213 and ASME SA 213 T12 |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Nenava Metal |
| Shape | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Standard | ASTM A213 and ASME SA 213 T22 |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Brand | Nenava Metal |
| Usage | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Standard | ASTM A213 and ASME SA213 T9 |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Usage | Industrial |
| Brand Name | Nenava Metal |
View Complete details
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
| Product Type | Tube |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Standard | ASTM A335 P2 |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
| Brand | Nenava Metal |
View Complete details