Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 93% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Pipe Size | 25×50 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Grade | 316 |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Pipe Length | 3 m |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Railing, Automotive |
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Diameter | 3/4 inch |
| Grade | Duplex 2205 |
| Tee Type | Equal Tee |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH10 |
| Standard | JIS, ASME B16.9, ASME B16.11 |
| Finish | Sand Blasted |
| Corrosion Resistance | Sea Water |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | ASTM A213 T5 |
| Outer Diameter | 26.9 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Schedule | SCH 20 |
| Length | 3 m |
| End Type | Plain End |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Surface Finish | Pickled |
| Application | Heat Exchanger, Oil And Gas, Boiler Tube, Automotive, Structural, Mechanical |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | ASTM A213 T11 |
| Outer Diameter | 21.3 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Schedule | SCH 20 |
| End Type | Plain End |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Surface Finish | Pickled |
| Application | Automotive, Boiler Tube, Heat Exchanger, Hydraulic |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Alloy 20 |
| Outer Diameter | 19 mm |
| Wall Thickness | 0.89 mm |
| Length | 3 m |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Standard | ASTM B468 |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Chemical Plant, Fertilizer, Pharma, Food Processing |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 3/4 inch |
| Schedule | SCH 40 |
| Material Grade | ASTM A106 Gr B |
| Outside Diameter | 26.9 mm |
| Wall Thickness | 2.6 mm |
| Length | 3 m |
| End Type | Bevel End |
| Surface Finish | Black |
| Usage | Hydraulic, Boiler Tube, Oil & Gas, Line Pipe |
View Complete details
Product Brochure
| Fitting Type | Fittings |
| End Connection | Butt Weld |
| Pressure Class | 6000 lb |
| Grade | Alloy 20 |
| Size | 3/8 inch |
| Elbow Angle | 45 Deg |
| Standard | BS 3799, MSS SP 79, ASME B16.11 |
| Corrosion Use | Acid Service, General Service |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 19 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Steel Grade | IS 1161 YST 240 |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Bright |
| Pipe Length | 3 m |
| Manufacturing Standard | IS 1161 |
| Application | Structural, Scaffolding, Automotive, Furniture |
| End Type | Plain End |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B626 |
| Usage | Pharma, Offshore, Chemical Plant |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Pickled |
| Form | Straight Tube |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 304L |
| Pipe Shape | Round |
| End Finish | Plain End |
| Outer Diameter | 12.7 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Fabrication Type | Mitre Bend, Bending, Reducer, Spool, Manifold |
| Length | 3–6 m |
| Finish | Mill Finish |
| Connection Standard | ASME B16.11, ASME B16.9 |
| Application | Food, Pharma, Process Piping |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Material | Nickel Alloy P |
| Usage/Application | Water Heater |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Brand | Nenava Metal |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size/Diameter | 4 inches |
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Type | Seamless Pipe |
| Thickness | 5.4mm |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Round |
View Complete details
| Material Grade | CuNi 90 10 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B466 |
| End Finish | Plain End |
| Usage | Marine, Heat Exchanger, Shipbuilding |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Standard | ASTM A335 P22 |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Shape | Round |
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Boiler |
| Type | Seamless |
| Thickness | 100 mm |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Standard | ASTM A335 P91 |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Surface Finsh | Polished |
| Usage | Industrial |
| Shape | Round |
| Brand | Nenava Metal |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 65 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Galvanized |
| Application | Structure, Agriculture, Furniture, Plumbing, Industrial, Fabrication |
| Length | 3 m |
| End Type | Plain End |
| Standard | IS 1239 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 2507 |
| Pipe Type | Seamless |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASTM A790 |
| End Connection | Beveled End |
| Surface Finish | Pickled |
| Application | Chemical, Refinery, Desalination, Offshore |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 3/4 inch |
| Schedule | SCH 40 |
| Grade | ASTM A106 Gr C |
| Outside Diameter | 21.3 mm |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Length | 3 m |
| End Type | Plain End |
| Surface Finish | Black |
| Standard | ASTM A106 |
| Usage | Structure, Hydraulic, Oil & Gas, Boiler Tube |
View Complete details