Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Shape | Round |
| Inner Diameter (ID) | 10 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Outer Diameter (OD) | 24 mm |
| Composition Ratio (Al:Cu) | 80:20 |
| Material Combination | Copper / Aluminium |
View Complete details
Product Brochure
| Copper Grade | ETP Copper |
| Washer Type | Sealing |
| Inner Diameter | M4 |
| Outer Diameter | Up to 10 mm |
| Thickness | Up to 0.5 mm |
| Hardness | Soft |
| Application | Hydraulic, Instrument, Engine |
| Finish | Bright |
View Complete details
Product Brochure
| Shape | Round |
| Inner Diameter (ID) | 14 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Outer Diameter (OD) | 20 mm |
| Composition Ratio (Al:Cu) | 80:20 |
| Material Combination | Copper / Aluminium |
View Complete details
Product Brochure
| Copper Grade | Hard Copper |
| Washer Type | Plain |
| Inner Diameter | M4 |
| Outer Diameter | 10–15 mm |
| Thickness | Up to 0.5 mm |
| Hardness | Soft |
| Application | General Purpose, Refrigeration, Engine, Hydraulic, Instrument, Pneumatic |
| Finish | Bright |
View Complete details
| Copper Grade | C11000 |
| Washer Type | Custom Shape |
| Inner Diameter | M5 |
| Outer Diameter | Up to 10 mm |
| Thickness | Up to 0.5 mm |
| Hardness | Soft |
| Application | Pneumatic, Hydraulic, Brake Line |
| Finish | Natural |
View Complete details
Product Brochure
| SS Grade | SS 304 |
| Standard | DIN 9021 |
| Surface Finish | Bright |
| Inner Diameter | 4 mm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Outer Diameter | 10 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Thread Size | M12 |
| Stud Length | 100 mm |
| Material | Bronze |
| Thread Type | Both End Thread |
| Grade | 8.8 |
| Finish | PTFE Coated, Zinc Plated, Bright, Black, Passivated, HDG |
| Std | ASTM A320, DIN 976 |
| Thread Form | Metric |
View Complete details
Product Brochure
| Inner Diameter | 5 mm |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Grade | SS 316 |
| Finish | Bright |
| Standard | IS 3063 |
| Washer Type | Single Coil |
| Pack Size | 100 Pieces |
View Complete details
Product Brochure
| Thread Size | M8 |
| Material Grade | SS 316 |
| Nut Type | Hex Nut |
| Thread Type | Metric |
| Standard | DIN |
| Surface Finish | Bright |
| Pack Size | 500 Piece |
| Usage | Stud Bolt |
View Complete details
Product Brochure
| SS Grade | SS 304 |
| Washer Type | Flat |
| Inner Diameter | M4 |
| Thickness | 0.5–1 mm |
| Outer Diameter | Up to 8 mm |
| Standard | ISO 7089 |
| Application | Oil And Gas, Pharma, Food Industry, Automotive, Construction, Chemical Plant |
View Complete details