Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade | Grade 2 |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Finish | Cold Rolled |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B265 |
| Application | Chemical, Aerospace, Marine, Medical |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Shape | Square |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 8 ft |
| Steel Grade | 316 |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 8 ft |
| Steel Grade | 316 |
View Complete details
Product Brochure
| Shim Type | Sheet Shim |
| Thickness | 0.02 mm |
| Size | 100×100 mm |
| Grade | 304 |
| Hardness | Half Hard |
| Form | Sheet |
| Usage | Bearing Fit, Alignment, Machine Leveling, Die Setting, Tooling |
| Finish | Bright |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2500 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Certification | ISI, Mill Test Cert, IBR |
| Hardness | Half Hard |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | EN 8 |
| Thickness | 4 mm |
| Width | 20 mm |
| Surface Finish | Bright |
| Usage | Furniture, Fabrication, Gratings, Automotive |
| Length | 6 m |
| Manufacturing Process | Hot Rolled |
| Standard | IS |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | SS316L |
| Surface Finish | Embossed |
| Production Route | Hot Rolled |
| Brand Series | Jindal 200 |
| Material Standard | ASTM A480 |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | SS321 |
| Thickness | 5 mm |
| Sheet Size | 1500×3000 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Material Standard | ASTM A480 |
| Form | Sheet |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Application | Construction, Pressure Vessel, Fabrication |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 4 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 3000 mm |
| Grade | 304L |
| Pattern | Diamond |
| Surface Finish | Chequered |
| Standard | EN 10088 |
| Certification | ISI, IBR, Mill Test Cert |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.25 mm |
| Width | 600 mm |
| Grade | 316 |
| Form | Hot Rolled |
| Hardness | Soft |
| Finish | 2B |
| Standard | ASTM A240 |
| Coil Inner Diameter | 400 mm |
| Coil Weight | 500 kg |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 5052 |
| Thickness | 3 mm |
| Size | 1220x2440mm(4'x8') |
| Temper | T6 |
| Type | Plain Plate |
| Standard | ASTM B209 |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Application | Structural, General Engineering, Mould & Die Making, Automotive |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Perforation Type | Square Hole |
| Hole Diameter | 0.8 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Material Standard | ASTM A167 |
| Sheet Form | Flat |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | SS410 |
| Thickness | 1 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Perforation Type | Square Hole |
| Hole Diameter | 0.8 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Architecture, Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 301 |
| Thickness | 0.30 mm |
| Width | 900 mm |
| Finish | BA |
| Form | Hot Rolled |
| Hardness | 1/4 Hard |
| Standard | JIS |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | SS321 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Cold Rolled |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Application | Decorative, Kitchen Equipment, Industrial, Railway Coach |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Type | Sheet |
| Thickness | 0.8-2 mm |
| Size | 4 x 8 ft |
| Grade | 304 |
| Shape | Square |
| Form | Sheet |
| Color | Grey |
| Steel Grade | 304 |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Rose Gold |
| Finish | Hairline |
| Type | Plate |
| Grade | 304 |
| Shape | Rectangular |
| Form | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Size | 4 x 8 ft |
| Steel Grade | 304 |
View Complete details
Product Brochure
| Finishing Type | Mirror |
| Type | Sheet |
| Thickness | 0.8-2 mm |
| Size | 4 x 8 ft |
| Color | Grey |
| Shape | Square |
| Steel Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Design Type | Designer |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | SS202 |
| Thickness | 0.6 mm |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Hot Rolled |
| Material Standard | ASTM A480 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Automotive, Decorative, Elevator, Kitchen Equipment, Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 2205 |
| Thickness | 3 mm |
| Standards | ASTM A240, ASTM A480, EN 10088 |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2438 mm |
| Finish | No.1 |
| Corrosion Class | Duplex |
| Origin | Indian |
| Test Certificate | EN 10204 3.1, EN 10204 3.2 |
| Form | Sheet |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | IS 2062 E350 |
| Thickness | 2.00 mm |
| Surface Finish | Pickled Oiled |
| Coil Weight | 8 MT |
| Edge | Trimmed Edge |
| Width | 1000 mm |
| Standard | IS 1079 |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 5052 |
| Temper | O |
| Manufacturing Process | Annealed |
| Type | Plate |
| Thickness | 0.3 mm |
| Width | 4 feet |
| Surface Treatment | Polished |
| Length | 3 feet |
| Material | Aluminum |
View Complete details
Product Brochure
| Shim Type | Slotted Shim |
| Size | 150×150 mm |
| Thickness | 0.05 mm |
| Grade | 304 |
| Hardness | Half Hard |
| Form | Strip |
| Usage | Alignment, Machine Leveling |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 kilogram
| Grade | C26000 |
| Finishing Type | Polished |
| Usage/Application | Hardware Fitting |
| Shape | Rectangular |
| Material | Brass |
| Brand | Nenava Metal |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Polished |
| Steel Grade | SS304 L |
| Origin | Indian |
| Usage/Applications | Decoration |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nenava Metal |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
| Thickness | 1 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 18 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Automotive Industry |
View Complete details
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Form | Sheet |
| Color | Gold |
| Thickness | 1 mm |
| Grade | 304 |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Application | Architectural, Industrial Fabrication, Automotive, Pharmaceutical |
| Standard | ASME SA240 |
View Complete details
| Material Grade | 202 |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Plate |
| Thickness | 2 mm |
| Size | 4 x 8 feet |
| Gauge | 18 g |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 10 kg |
| Standard | ASTM |
View Complete details
| Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | No. 4 (Satin) |
| Size | 2000 x 4000 mm |
| Standard | ASME SA240 |
| Form | Sheet |
| Hardness | Soft |
View Complete details
| Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | No. 4 (Satin) |
| Size | 1250 x 2500 mm |
| Standard | ASME SA240 |
| Form | Sheet |
| Hardness | Quarter Hard |
| Application/End Use | Architectural, Industrial |
View Complete details
| Grade | 304 |
| Outer Diameter | 19.05 mm |
| Surface Roughness | Ra ≤ 0.4 µm |
| Manufacturing Method | Seamless |
| Tube Length | 3 m |
| Inner Finish | Electropolished |
| Outer Finish | Electropolished |
| Application | Brewery, Dairy, Biotech, Food, Pharma |
| Standard | ASTM A270, ASME BPE |
| Size | 1/2 inch |
View Complete details
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Size | 2000x1000mm |
| Hole Diameter | 2 mm |
| Hole Shape | Square |
| Alloy Grade | 1100 |
| Hole Pattern | 60 Degree Staggered |
| Form | Sheet |
View Complete details
| Alloy Grade | UNS S32760 |
| Thickness | 3 mm |
| Standards | ASTM A480, EN 10088, ASTM A240 |
| Width | 1219 mm |
| Length | 2438 mm |
| Finish | No.1 |
| Corrosion Class | Duplex |
| Origin | Indian |
| Test Certificate | Manufacturer TC, EN 10204 3.2, EN 10204 3.1 |
View Complete details
| Thickness | 8 mm |
| Alloy Grade | C276 |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Hastelloy |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Nenava Metal |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Surface Treatment | Textured |
| Color | Golden |
| Origin | Indian |
| Usage/Applications | Decoration |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Nenava Metal |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
| Thickness | 4 mm |
| Shape | Plate |
| GSM | 75 GSM |
| Packaging Size | 500 Sheets Per Pack |
| Brand | JK |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 310 |
| Diameter | 100 mm (4 in) |
| Thickness | 0.6 mm |
| Finish | Mirror Finish |
| Type | Wire Mesh |
| Quality | Commercial |
| Edge Type | Smooth Edge |
| Protective Guard | Yes |
| Cutting Method | Laser Cut |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Size | 10 ft x 5 ft |
| Alloy Grade | 3105 |
| Pattern | Diamond |
| Application | Bus Body |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.8 mm |
| Width | 355 mm (14 in) |
| Form / Length | Sheet - 1.22 M (4 ft) |
| Grade | C260 |
| Hardness | Hard |
| Made In | Made In india |
View Complete details
Product Brochure
| Fitting Type | Fittings |
| Size | 3/8 inch |
| Steel Grade | SS 316L |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | DIN, ISO, ASME B16.5, ASME B16.9, ASME B16.11, EN |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Pharma, Chemical, Marine, Oil & Gas |
| Working Pressure | Class 150 |
View Complete details