Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material Grade | Aluminium |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Surface Finish | Anodized |
| Size | 25×50 mm |
| Length | 6 m |
| Manufacturing Method | ERW |
| Application | Structural, General Engineering, Fabrication, Construction, Agriculture |
| Steel Standard | IS 1161 |
| Section Type | Hollow |
View Complete details
Product Brochure
| Grade (Alloy) | 5052 |
| Thickness | 2 mm |
| Temper | H14 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Form | Sheet |
| Finish/Surface Pattern | Mill Finish |
| Standard | ASTM B209 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade (Alloy) | 5052 |
| Thickness | 2 mm |
| Temper | H14 |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Form | Sheet |
| Finish/Surface Pattern | Mill Finish |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 6061 |
| Across Flats | 8 mm |
| Length | 3660 mm |
| Temper | T651 |
| Finish | Bright |
| Usage | Aerospace, Hydraulic, Automobile |
| Alloy Series | 6000 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 6061 |
| Across Flats | 36 mm |
| Length | 3000 mm |
| Temper | T6 |
| Finish | Mill Finish |
| Usage | Hydraulic, Aerospace, Automobile, General Engineering |
| Alloy Series | 6000 |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Metal Combination | Cu–Al |
| Clad Ratio | 15:85 |
| Sheet Width | 150 mm |
| Bonding Process | Roll Bonded |
| Usage | Transition Joint, Terminal, Lug Pad, Busbar |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Form | Sheet |
| Country Of Origin | India |
| Base Thickness | 2 mm |
| Clad Thickness | 0.5 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Metal Combination | Al–SS |
| Base Thickness | 3 mm |
| Clad Thickness | 0.5 mm |
| Clad Ratio | 10:90 |
| Sheet Width | 150 mm |
| Bonding Process | Roll Bonded |
| Usage | Transition Joint, Lug Pad, Earthing, Busbar |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Pipe Shape | Round |
| Outer Diameter (OD) | 12.7 mm (1/2 in) |
| Slot Type | Top Slot |
| Shape | Round |
| Outer Size | 25×25 mm |
| Thickness | 1.2 mm (18G) |
| Slot Width | 12 mm |
| Type | Welded (ERW) |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Length | 6 meter |
| Standard | ASTM A269, ASTM A312, ASTM A554, ASTM A213, ASTM A778 |
View Complete details
Product Brochure
| Lead Purity | 99.5% |
| Outer Diameter | 32 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Application | Sanitary, Radiation Shield, Chemical |
| Pipe Length | 2 m |
| Alloy Type | Lead Tin |
| Surface Finish | As Cast |
| Density | 11.0 g/cm³ |
| Melting Point | 327°C |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 718 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 2000 mm |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Standard | ASTM B166 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 800 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | EFW |
| Length | 6 m |
| Standard | ASTM B705 |
| End Finish | Bevel End |
| Usage | Aerospace, Power Plant, Oil And Gas |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy | Incoloy 800 |
| Shape | Round |
| Diameter | 8 mm |
| Condition | Annealed |
| Length | 3 m |
| Standards | ASTM B446, ASTM B164, ASTM B166 |
| Surface Finish | Bright |
| Usage | Chemical Plant, Oil Gas, Power Plant |
View Complete details
Product Brochure
| Material | D2 |
| Diameter | 6 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Length | 4000 mm |
| Finish | Black |
| Manufacturing Process | Forged |
| Delivery Condition | As Rolled |
| Usage | Fabrication, Construction, Machinery |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2.5 in |
| Pressure Class | 150 |
| Material | Super Duplex 2507 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Facing | Raised Face |
| Schedule | SCH 40 |
| Flange Type | Socket Weld |
| Surface Finish | Machined, Serrated, Stock Finish |
| Coating | Galvanized, Black Paint, Anti Rust Oil |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Nut Bolt |
| Grade | Hastelloy Nut |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Pickled |
| Head Type | Countersunk |
| Thread Type | UNC |
| Length | 20 mm |
| Standards | ASTM B574, ASTM B622 |
| Coating | Self Finish |
| Application | Pharmaceutical, Chemical, Marine, Pollution Control |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 1/2 inch |
| Grade | Inconel 625 |
| Schedule | SCH 80 |
| Fitting Type | Fittings |
| End Connection | Butt + threaded |
| Standard | MSS SP-97, MSS SP-83, ASME B16.9, ASME B16.11 |
| Elbow Angle | 45 deg |
| Pressure Class | CL 1500 |
| Surface Finish | Shot blasted, Mill finish, Pickled |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B626 |
| Usage | Petrochemical, Chemical Plant, Offshore, Pharma |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Straight Tube |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Across Flats | 6 mm |
| Length | 1000 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Finish | Bright |
| Usage | Tooling, Shafting, Fasteners |
| Making Process | Cold Drawn |
| Tolerance | h11 |
View Complete details
Product Brochure
| End Size | 1 x 1/2 inch |
| Material | Copper |
| Reducer Type | Bushed Reducer |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 10 |
| Pressure Rating | PN10 |
| Application | Oil and Gas, Water Line, Fire Fighting, Plumbing, Chemical, Pneumatic, Hydraulic |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Galvanized |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | CuNi 70 30 |
| Fitting Type | Fittings |
| Nominal Size | 3/4 inch |
| End Connection | Socket Weld |
| Application | Desalination, Marine, Ship Building, Offshore |
| Standard | ASTM B467 |
| Form | Seamless |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 309 |
| Diameter | 140 mm (5.5 in) |
| Thickness | 1.2 mm |
| Finish | 2B Finish |
| Type | Solid |
| Quality | Deep Draw (DD) |
| Edge Type | Smooth Edge |
| Protective Guard | Yes |
| Cutting Method | Laser Cut |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Across Flats | 6 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Usage | Tooling, Shafting, Automotive Parts |
| Making Process | Hot Rolled |
| Tolerance | h11 |
View Complete details
Product Brochure
| Product Form | Pipe |
| Thickness | 6–12 mm |
| Finish | CR |
| Standard | ASTM A276, EN 1.4462, ASTM A240 |
| Grade | 2205 |
| Edge Type | Slit Edge |
| Width | 1000 mm |
| Length | Cut To Length |
| Usage Industry | Marine, Chemical, Oil And Gas |
| Origin | Indian Make |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C70600 |
| Thickness | 3 mm |
| Temper | Soft (O) |
| Width | 300 mm |
| Length | 1000 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B122 |
| Form | Sheet |
| Usage | Desalination, Heat Exchanger, Chemical Plant, Marine, Offshore |
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | M10 |
| Length | 100 mm |
| Grade | ASTM A193 B16 |
| Head Type | Flange Head |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Thread Standard | Metric Coarse |
| Material | Alloy Steel |
| Manufacturing Standard | DIN 933/931 |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | Inconel 718 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 1000 mm |
| Delivery Condition | Solution Annealed |
| Finish | Bright |
| Standard | ASTM B637 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | C17510 |
| Thickness | 0.15 mm |
| Temper | 1/4 Hard (H01) |
| Width | 150 mm |
| Length | 600 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Standard | ASTM B194 |
| Form | Sheet |
| Usage | Connectors, Automotive, Electrical Contacts, Springs |
View Complete details
Product Brochure
| Steel Grade | Duplex 2304 |
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Size | 1500×3000 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Form | Plate |
| Material Standard | ASTM A480 |
| Edge Type | Mill Edge |
| Origin | Indian |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | 3003 |
| Manufacturing Process | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Polished |
| Temper | H24 |
| Type | Plate |
| Thickness | 0.28 mm |
| Width | 4 feet |
| Length | 3 feet |
| Material | Aluminum |
View Complete details
Product Brochure
| Manganese Grade | X120Mn12 |
| Mn Content | 12–14% |
| Thickness | 8 mm |
| Application | Crusher Jaw, Liner Plate, Frog Nose |
| Standards | ASTM A128, EN 10083 |
| Hardness State | Solution Annealed |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
| Test Certificate | Mill TC, EN 10204 3.1 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
| Material | Monel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Grade | 400 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
| Material | Monel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Grade | UNS N04400 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size | 1 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Grade | 400 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Material | Monel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Grade | UNS N05500 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Alloy Monel |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 kilogram
| Grade | 400 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Material | Monel |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Nenava Metal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Stud Dia | 8 mm |
| Stud Length | 25 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Weld Process | Short Cycle |
| Stud Head | Flanged |
| Coating | Plain |
| Thread Type | Full Thread |
| Std | ISO, DIN |
View Complete details
| Ring Type | Rolled Ring |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Grade | 304L |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Manufacturing | Forged |
| Application | Gear Blanks, Flanges, Bearings, Sealing |
View Complete details
| Ring Type | Backing Ring |
| Outer Diameter | 250 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Grade | 347 |
| Inner Diameter | 80 mm |
| Manufacturing | Rolled |
| Application | Sealing, Flanges, Bearings |
| Condition | Annealed |
View Complete details
| Ring Type | Rolled Ring |
| Outer Diameter | 150 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Grade | 304L |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Manufacturing | Rolled |
| Application | Shaft Rings, Bearings, Gear Blanks, Flanges |
| Condition | Annealed |
View Complete details