Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Grade | 8.8 |
| Nut Type | Hex Nut |
| Finish / Coating | Yellow Zinc |
| Standard | ASTM A194, DIN 934 |
| Thread Series | Coarse |
| Pack Type | Jute Sack |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 20 mm |
| Material Grade | Hestelloy |
| Material | Hestelloy |
| Finish | Black (Hot Rolled) |
| Length | 3 meter |
View Complete details
Product Brochure
| Alloy Grade | Hastelloy C22 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Surface Finish | No.1 Finish |
| Width | 800 mm |
| Length | 2000 mm |
| Tempering | Solution Annealed |
| Standard | ASME SB575, ASTM B622 |
| Ni Content | 54–60% |
| Form | Plate |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Hastelloy C276 |
| Diameter | M6 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 20 mm |
| Standards | ASTM B626, ASTM B574, ASTM B622, ASTM B619 |
| Coating | Self Finish |
| Application | Chemical, Marine, Fertilizer, Petrochemical, Pollution Control, Pharmaceutical |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Hastelloy B2 |
| Diameter | M8 |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Metric |
| Length | 20 mm |
| Standards | ASTM B574, ASTM B622 |
| Coating | PTFE Coated |
| Application | Petrochemical, Chemical, Marine, Pharmaceutical, Fertilizer |
View Complete details
| Grade | 304 |
| Diameter | 100 mm (4 in) |
| Thickness | 0.8 mm |
| Finish | No. 4 Finish |
| Type | Solid |
| Quality | Commercial |
| Edge Type | Slit Edge |
| Protective Guard | No |
View Complete details
| Alloy Grade | Inconel 625 |
| Size | M10 |
| Nut Type | Heavy Hex Nut |
| Standard | ASTM B564 |
| Thread Pitch | Coarse |
| Finish | Pickled |
| Coating | Uncoated |
| Service | Corrosive, Cryogenic, High Temp |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | inconel 925 |
| Diameter | M10 |
| Surface Finish | Pickled |
| Head Type | Countersunk |
| Thread Type | UNC |
| Length | 25 mm |
| Standards | ASTM B166, ASTM B446, DIN |
| Coating | Self Finish |
| Application | Aerospace, Power Plant, Furnace, Petrochemical |
View Complete details