Girgaon, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAUFN6198E1ZK
Call 07942841350 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Alloy Type | W Ni Cu |
| Tungsten Content | 90% W |
| Form | Block |
| Application | Radiation Shield, Medical, Counterweight, Balancing Weight |
| Density | 18–18.5 g/cm³ |
| Manufacturing Route | Powder Metallurgy |
| Surface Finish | Sintered |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 1/2 inch (12.7mm) |
| Wall Thickness | 0.8mm (21 SWG) |
| Length | 15.24 m (50 ft) |
| Temper | Soft (Coil) |
| Application | AC & Refrigeration |
| Standard | ASTM B280 |
| End Type | Plain End |
| Material Grade | DHP (Cu-DHP) |
| Coating | Uncoated |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Grade 5 |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Form | Cold Drawn |
| Standard | ASTM B348, ASTM F67, ASTM F136 |
| Application | Fastener, Medical Implant, Aerospace |
| Surface Finish | Pickled |
| Coil Weight | 1 kg |
| Tensile Strength | 550 MPa |
View Complete details